Reklama
aplikuj.pl

Pulsary emitują regularne sygnały. Co to oznacza dla naukowców?

Na łamach Nature ukazał się artykuł poświęcony rytmicznym sygnałom emitowanym przez zmagnetyzowane i błyskawicznie obracające się gwiazdy zwane pulsarami.

Międzynarodowy zespół wykorzystał dane z teleskop TESS, który zapewnił dostęp do pomiarów jasności tysięcy gwiazd. W efekcie naukowcy znaleźli 60 gwiazd, których pulsacje były regularne. Są to tzw. gwiazdy zmienne typu Delta Scuti, a ich masa jest ok. 1,5 do 2,5 razy większa od masy Słońca. 60 rzeczonych obiektów znajduje się w odległości od 60 do 1400 lat świetlnych od Ziemi.

Co ciekawe, dzięki analizie wewnętrznych oscylacji gwiazd, astronomowie już od dawna są w stanie opisać ich struktury. Osiągają to za sprawą pomiarów pulsacji widocznych w strumieniach światła emitowanych przez te gwiazdy. Dziedzina nauki zajmująca się tymi pulsacjami jest nazywana asterosejsmologią. Wykorzystuje się ją m.in. w odniesieniu do Słońca, aby określić jego temperaturę, skład chemiczny, a nawet zdolność do produkcji neutrin.

Czytaj też: Oto nowe ustalenia nt. wybuchów masywnych gwiazd

Niektóre z gwiazd objętych badaniami posiadają swoje planety, a jedną z takowych jest Beta Pictoris, położona stosunkowo blisko naszej planety. Lepsze zrozumienie jej parametrów może więc poszerzyć wiedzę naukowców na temat warunków panujących na krążących wokół niej obiektach. Jednym z pierwszych wniosków dotyczących gwiazd zmiennych typu Delta Scuti zakłada, że są one dość młode.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News