Reklama
aplikuj.pl

Amerykańskie Space Force chce lepiej obserwować orbitę. Pierwszy ważny radar DARC zapowiedziany

Amerykańskie Space Force , radar DARC ,

Poznaliśmy szczegóły kolejnego kontraktu w ramach programu Deep Space Advanced Radar Capability, który ma za zadanie zwiększyć możliwości amerykańskich sił kosmicznych w podglądaniu orbity. Na jego mocy firma Northrop otrzyma 341 milionów dolarów od konsorcjum Space Enterprise na opracowanie pierwszego z trzech planowanych radarów DARC.

Siły Kosmiczne USA otrzymają radar DARC do obserwacji orbity

Pierwszy radar DARC ma zostać dostarczony w 2025 roku i będzie zlokalizowany w nieokreślonym jeszcze precyzyjnie regionie Indo-Pacyfiku. Będzie to jeden z elementów mających poprawić świadomość amerykańskiego Space Force co do sytuacji na orbicie geosynchronicznej. Lokalizacja dwóch następnych radarów ma zostać określona w 2024 i 2025 roku, ale nic nie wiadomo o kontraktach na ich wykonanie.

[Ten kontrakt] jest kluczowym pierwszym krokiem w budowaniu globalnego systemu zapewniającego zdolność do wykrywania, śledzenia, identyfikacji i charakteryzowania obiektów na GEO w celu ochrony i obrony naszych najcenniejszych zasobów kosmicznych przed działaniami przeciwnika

– powiedział podpułkownik Kelly Greiner, szef materiałowy portfolio radarów naziemnych SSC w komunikacie prasowym.

Czytaj też: Próby morskie Lorraine. To ostatnia wielozadaniowa fregata francuska FREMM

Dzięki naziemnym radarom DARC, amerykański wywiad uchroni się od problemu podatności obecnych systemów na niekorzystne warunki pogodowe. Finalnie dołączą do znacznie szerszej architektury czujników i radarów na orbicie i na ziemi, których celem jest zapewnienie Space Force pełniejszego obrazu środowiska kosmicznego.