Reklama
aplikuj.pl

Skąd się wziął radioaktywny pył nad Europą?

pandemia

W lutym m.in. nad Hiszpanią, Francją i Wielką Brytanią wykryto niewielkie wzrosty promieniowania. Okazuje się, że wywołał jej pył znad Sahary.

Ale skąd radioaktywny pył na Saharze? Przedstawiciele organizacji ACRO twierdzą, że winowajcami mogą być Francuzi, którzy prowadzili testy broni jądrowej w okresie zimnej wojny.

Zanim Algieria uzyskała niepodległość w 1962 roku, tereny Sahary były wykorzystywane jako miejsce testów bomb atomowych. 13 lutego 1960 r. Francja przeprowadziła tam pierwsze atmosferyczne próby jądrowe znane pod kryptonimem Gerboise Bleue. Naraziło to na kontakt z promieniowaniem nie tylko mieszkańców regionu, ale również stacjonujących tam francuskich żołnierzy.

Radioaktywny pył nad Europą najprawdopodobniej pochodzi z prób atomowych prowadzonych przez Francuzów

Można powiedzieć, że kto sieje wiatr ten zbiera burzę, ponieważ teraz nad terytorium Francji powrócił pył znad Sahary zawierający promieniotwórcze pierwiastki powstałe w czasie testów prowadzonych 60 lat wcześniej.

Potwierdziła to obecność cezu-137, czyli izotopu znalezionego w próbkach pyłu pobranych z szyb samochodów w Europie. Jednocześnie naukowcy uspokajają, że wzrosty promieniowania odnotowane na terenie naszego kontynentu były niewielkie i nie stanowią zagrożenia dla ludzi.