Reklama
aplikuj.pl

Indonezyjska marynarka chce szybkiej floty do druzgocących uderzeń. Interesują ją rakietowe łodzie z pociskami NSM

Indonezyjska marynarka, rakietowe łodzie z pociskami NSM

9 lutego miała miejsce konferencja, w której udział wziął szef indonezyjskiej marynarki wojennej i przedstawiciele lokalnego przedsiębiorstwa stoczniowego PT Lundin, norweskiego przedsiębiorstwa obronnego Kongsberg oraz lokalnej firmy inżynieryjnej PT Datareka Integrasia. Tam padły słowa co do tego, że indonezyjska marynarka chce szybkiej floty do druzgocących uderzeń, co mają im zapewnić rakietowe łodzie z pociskami NSM.

Indonezyjska marynarka wojenna może sięgnąć po rakietowe łodzie z pociskami NSM, aby lepiej bronić swój archipelag

Podczas spotkania skupiono się na trzech głównych tematach. Te objęły modernizację nowego trimarana (KRI Golok) i właśnie pozyskanie szybkich łodzi rakietowych oraz zamówieniu z myślą o nich pocisków NSM. Wedle informacji przedstawionych przez lokalne media, wiele rozbijało się właśnie o pociski, które wedle firmy Kongsberg idealnie wpisują się w zapotrzebowanie marynarki wojennej Indonezji, która przecież operuje w archipelagowym krajobrazie.

Czytaj też: Mobilna broń mikrofalowa do walki. Epirus pokazał Leonidas Pod, dopełniający naziemny system Leonidas

Pociski NSM (Naval Strike Missile) są w stanie znacząco zwiększyć możliwości marynarki za sprawą m.in. maksymalnego zasięgu do 250 km i osiąganiu poddźwiękowych prędkości. To jednak nie koniec listy, bo pociski mogą pochwalić się również wykorzystaniem nawigacji inercyjnej, lokalizacji GPS, systemem naprowadzania w podczerwieni i reagowania na teren.

Czytaj też: Ukraina testuje ulepszony czołg T-64. W wersji T-64BW wzór 2022 trwa derusyfikacja uzbrojenia

W połączeniu z odpowiednimi platformami, pociski NSM mogą znacząco zwiększyć bojowy potencjał indonezyjskiej marynarki. Zwłaszcza że mają trafić na wspomniane w tytule szybkie, 33-tonowe rakietowe łodzie, rozpędzające się do 102 km/h, które zaskakiwałyby wroga i prowadziły niespodziewane i błyskawiczne wypady na flotę przeciwnika. Te łodzie, których Indonezja chce nabyć w nakładzie około 120 egzemplarzy, byłyby przypisane do dużej jednostki lub pływałyby autonomicznie.

Pocisk NSM

Czytaj też: Chrzest Snakehead zakończony. To pierwszy prototyp LDUUV, czyli wojskowego wielkiego drona podwodnego

Musicie wiedzieć, że NSM, to pociski przeciwokrętowe piątej generacji, które osiągnęły wstępną zdolność operacyjną na nowych norweskich fregatach klasy Fridtjof Nansen i norweskich korwetach klasy Skjold w 2012 roku. Za jego produkcję odpowiada Kongsberg, który dzięki niemu w 2018 roku wygrał konkurs OTH WS (Navy Over-The-Horizon Weapon System).