Reklama
aplikuj.pl

Robotyczne ramię Jaco na wózek inwalidzki robi praktycznie wszystko

Robotyczne ramię Jaco na wózek inwalidzki robi praktycznie wszystko
Robotyczne ramię Jaco na wózek inwalidzki robi praktycznie wszystko

Jaco od kanadyjskiej firmy technologicznej Kinova Robotics, jest lekkim robotycznym ramieniem z włókna węglowego, które można przymocować do dowolnego wózka inwalidzkiego dostępnego na rynku. Użytkownik steruje z nim z kolei samodzielnie, posługując się dłonią z trzema palcami i sześcioma stopniami swobody, dzięki którym Jaco może być używane do wielu codziennych zadań.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli robota z gałęzi, który sam nauczył się chodzić

Pomysł na ten wynalazek zrodził się u samych korzeni firmy. Wujek jej współzałożyciela cierpiał na dystrofię mięśniową, która jest ciężką chorobą zwyrodnieniową mięśni, która powoduje osłabienie i ostateczny rozpad mięśni szkieletowych. Obecnie nie ma na nią lekarstwa i jak możecie słusznie się domyślać, poważnie narusza niezależność tych pacjentów, których dotknęła. Jak opisuje Jaco firma: „[Ramie] pozwala ludziom robić rzeczy w ich codziennym życiu. Jest np. w stanie podnieść drinka, otworzyć drzwi, a nawet założyć makijaż„. W kwestii opisania jego działania opisuje je następująco.

Ramię podłącza się do baterii, a to następnie może być kontrolowane za pomocą dowolnego mechanizmu używanego przez użytkownika do kontrolowania swojego fotela. To może być joystick lub cokolwiek innego; możemy wykorzystać je wszystkie. Bardzo łatwo jest zacząć korzystać z ramienia, ponieważ jest to tylko przedłużenie wózka, którego już używają.

Jaco ma już na karku 12 lat, a firma nieustannie je rozwija. Dziś Kinova Robotics ma biura w Kanadzie, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, a jego produkty rozwinęły się w ogromnym stopniu. Wspomina o tym, jak trudne jest życie, kiedy jesteśmy zależni od kogoś w tak prostych czynnościach, jak np. mycia zębów i podzieliło się ostatnio nawet historią jednej z użytkowniczek ramienia Jaco. Tą jest 11-letnia dziewczynka, która dzięki niemu pomaga rodzicom na farmie, opiekując się końmi:

To z pewnością prawda, że ​​młodsi użytkownicy uczą się tego się szczególnie szybko. Byłem ostatnio na targach i w ciągu kilku minut siedmiolatek użył ramienia, aby podnieść szklankę i wypić z niej szklankę. Ale nie widzieliśmy też żadnego oporu ze strony starszych użytkowników.

Czytaj też: Ta robotyczna ryba z krwioobiegiem przełamuje wiele barier

Źródło: Digital Trends