Reklama
aplikuj.pl

Test Razer Cobra Pro – myszka niemal doskonała

Razer Cobra Pro wypełnia lukę w doskonałym portfolio myszek firmy Razer dzięki szczuplejszemu, lżejszemu i symetrycznemu designowi. Sprawdźmy zatem jak prezentuje się ten model i czy warto się nim zainteresować.

Specyfikacja techniczna

Opakowanie / wyposażenie

Oprócz myszki, w solidnym opakowaniu znajduje się kabel ładowania USB typu C do typu A, dongle bezprzewodowy, przedłużacz bezprzewodowy, instrukcja szybkiego uruchomienia oraz zestaw naklejek.

Kształt

myszka w praktyce waży niemal idealnie deklarowane 77 gram

Pomijając estetykę i drobne różnice w wymiarach, kształt Cobry jest niemal identyczny z modelem Viper Mini. Podobnie jak ten ostatni, Cobra Pro to mała i wąska mysz, różniąca się od swojego starszego brata, Vipera, w kilku aspektach. Cobra Pro ma wyraźniej zarysowany garb, który razem z przednią i tylną częścią bardziej rozchodzącą się na boki sprawia, że Cobra Pro lepiej wypełnia dłoń. Porównując Cobrę Pro do Viper Mini, różnice są bardziej subtelne.

Cobrę, podobnie jak Vipera Mini, można opisać jako symetryczną i kompaktową. Jej wymiary to 119,6 × 62,5 × 38,1 mm. Waga to niecałe 77 gramów. Zmiany w konstrukcji względem Vipera Mini są naprawdę niewielkie, przez co doświadczenia z użytkowania tych modeli praktycznie się nie różnią. Garb jest nieznacznie niższy na Cobrze Pro, przednia część wydaje się nieco szersza, kółko przewijania jest mniejsze, a Cobra Pro jest nieco dłuższa. Wgłębienia na głównych przyciskach są podobnie głębokie, ale tekstura na głównych przyciskach i bokach jest zauważalnie inna, przy czym Cobra Pro posiada gumowe boczne chwyty i gładką powierzchnię na głównych przyciskach.

Ogólnie zmiany nie są wystarczająco istotne, aby wpłynąć na odczucia w ręce, chociaż Cobra Pro zdecydowanie nie jest tylko bezprzewodowym Viper’em Mini.

Trzymanie myszki

Jeśli chodzi o style chwytu, powiedziałbym, że Cobra Pro nadaje się głównie do chwytu typu Palm grip lub Claw grip. Jest to mała mysz z umiarkowanie zarysowanym garbem, co sprawia, że jest bardziej odpowiednia dla średnich i małych dłoni. Cobra Pro dla mnie osobiście jest najbardziej wygodna w chwycie Fingertrip grip, choć jej zastosowanie tutaj w teorii jest średnie.

Switche / przyciski główne

Przyciski oparte na przełącznikach Razer Optical zastosowane w modelu Cobra Pro są ogólnie bardzo dobre. Istnieje pewne wstępne przemieszczenie się na obu przyciskach, ale jest ono niskie, co skutkuje mocną i szybką odpowiedzią przycisków. W porównaniu do Viper Mini, informacja zwrotna z przycisków jest ostrzejsza, ale trochę bardziej stłumiona i subiektywnie mniej przyjemna. Podczas gdy przyciski są wizualnie oddzielone od obudowy, boczne ich przesunięcie jest minimalne nawet podczas prowokacji. Sztywność jest średnia.

Przyciski boczne są dobre, a nawet bardzo dobre. Chociaż przycisk do tyłu ma pewne wstępne przemieszczenie, przycisk do przodu praktycznie go nie ma, a po przemieszczeniu jest równie niski w obu przypadkach. Jednak reakcja przycisków jest dziwnie stłumiona. Punkt nacisku jest głównie równomierny na całej ich powierzchni.

Umieszczenie jest dobre, ponieważ aktywacja jest bardzo łatwa poprzez przesuwanie kciuka. Do tych przycisków używane są powierzchniowo montowane przełączniki od CF (ChangFeng).

Na górze myszy znajdują się dwa dodatkowe przyciski służące do przewijania w przód i w tył. Do tego używane są niskoprofilowe przełączniki od CF. Suwak na dole przełącza między trybem 2,4 GHz, Bluetooth i wyłączonym stanem, działa dobrze. Dodatkowy klikacz na dole można użyć do przewijania przez pięć profili pamięci wewnętrznej.

Okablowanie

Razer Cobra Pro jest wyposażony w elastyczny, pleciony kabel ładowania USB typu A-C. Na końcu kabla, który podłączony jest do myszy, brak jest mocowania, więc może się on poluzować podczas użytkowania. Chociaż jest to mało prawdopodobne ze względu na solidne połączenie.

Dzięki temu granie podczas ładowania jest możliwe bez odczuwania zbytniego ograniczenia. Ponieważ kabel obsługuje nadajnik bezprzewodowy HyperPolling, na spodzie obudowy mamy stosowną osłonę. Kabel ma długość 1,80 m.

Kabel ładowania pełni również funkcję przedłużki, gdy jest używany z donglem bezprzewodowym HyperPolling Wireless Dongle. Przedłużacz bezprzewodowy można użyć, aby zachować jak najkrótszą odległość między donglem a myszą. Komora na przechowywanie dongla znajduje się na spodzie myszy.

Nóżki / ślizgacze

Nóżki są wykonane z materiału PTFE (teflonu) bez barwników, z lekko zaokrąglonymi krawędziami. Ślizg jest doskonały, a grubość średnia. Pierścień wokół czujnika zapewnia stałą wartość DPI przy zastosowaniu nacisku pionowego.

Jakość wykonania

Całkowita jakość wykonania jest solidna. Podczas wstrząsania myszą nie wychwyciłem żadnych trzasków. Gdy wywierałem boczne naciski, nie odczuwałem elastyczności, ale zaobserwowałem pewne drobne trzaski. Niemożliwe jest aktywowanie bocznych przycisków poprzez ściskanie boków. Przypadkowe kliknięcia podczas uderzania myszą także nie występują.

Podświetlenie

Model Razer Cobra Pro posiada trzy fizyczne strefy oświetlenia, które obejmują logo z tyłu, rolkę przewijania i spód myszy. Dostępne jest osiem predefiniowanych efektów oświetlenia:

  • miernik dźwięku (oświetlenie reaguje na odtwarzanie dźwięku)
  • oddychanie
  • ogień
  • reaktywne (oświetlenie reaguje na naciśnięcia przycisków)
  • cykl widmowy
  • gwiezdne niebo,
  • statyczne
  • fala

Jasność podświetlenia można regulować, a w przypadku większości efektów można także dostosowywać kolory. Korzystając z Chroma Studio, możliwe jest tworzenie bardziej zaawansowanych efektów. Dodatkowo oświetlenie można skonfigurować tak, aby wyłączało się w trybie bezczynności lub gdy wyłączony jest ekran monitora.

Dostępna jest także nowa funkcja o nazwie „Inteligentne przyciemnianie. Obniża ona jasność do ustawionego procentu podczas poruszania myszą i przywraca pierwotną jasność po upływie trzech sekund od zatrzymania myszy. Przełączenie w górnej części suwaka jasności całkowicie wyłącza oświetlenie. Dokładność kolorów i ich żywotność są doskonałe.

Rolka / scroll

Praca, przewijanie rolką jest bardzo dobre. Naciśnięcie środkowego klawisza (kółka przewijania) wymaga średniej siły. Poziomy hałasu są podwyższone, ale taktylność jest dobra, co pozwala na precyzyjne przewijanie. Koder pochodzi od TTC i ma wysokość 11 mm.

(opcjonalnie) Stacja / przystawka Mouse Dock Pro

Przystawka Mouse Dock Pro ma dwie główne funkcje. Po pierwsze, oferuje funkcjonalność zintegrowanego nadajnika bezprzewodowego HyperPolling Wireless Dongle, umożliwiającą częstotliwość odpytywania do 4000 Hz w trybie bezprzewodowym 2,4 GHz. Po drugie, przystawka Mouse Dock Pro służy jako stacja ładowania.

W tym celu Mouse Dock Pro wykorzystuje indukcję bez bezpośrednich kontaktów. W zestawie z Mouse Dock Pro znajduje się podstawka, która zastępuje tę domyślnie zainstalowaną na modelu Cobra Pro.

Następnie mysz przyciąga się magnetycznie do stacji, a oświetlenie RGB można skonfigurować tak, aby wyświetlało aktualny poziom naładowania baterii, chociaż wymaga to włączenia myszy w trybie bezprzewodowym 2,4 GHz.

Ponadto oświetlenie RGB będzie wciąż włączone nawet po wyłączeniu komputera. Przystawka Mouse Dock Pro jest kompatybilny zarówno z modelem Cobra Pro, jak i Naga V2 Pro, oraz Basilisk V3 Pro.

Bateria

Razer deklaruje, że maksymalny czas pracy myszki na baterii wynosi do 100 godzin przy użyciu łączności 2,4 GHz i do 170 godzin przy użyciu Bluetooth. Te wartości odnoszą się do ciągłego użytkowania przy maksymalnej częstotliwości odpytywania (czyli 1000 Hz dla 2,4 GHz i 133 Hz dla Bluetooth) bez włączonego oświetlenia.

W oprogramowaniu dostępny jest wskaźnik stanu naładowania baterii wyrażony w procentach, który jest dokładny i niezawodny. Przewidywany czas pracy z włączonym podświetleniem RGB wynosi około 50 godzin. Po pewnym okresie bezruchu mysz przechodzi w tryb uśpienia, z którego można ją obudzić poruszając myszą, ale nie naciskając żadnego przycisku.

Rozbieranie myszki

Rozbieranie Cobry Pro jest dość proste. Najpierw należy usunąć wszystkie ślizgacze oprócz pierścienia czujnika. Pod nimi znajdują się cztery śruby Torx T6, które trzeba odkręcić. Dodatkowo, należy usunąć kilka zacisków, które trzymają górną i dolną część obudowy mocno zamkniętą. Najlepiej zrobić to, wkładając kartę kredytową (lub podobny przedmiot) i delikatnie rozsunąć części. Warto upewnić się, żeby nie uszkodzić kabli łączących górną i dolną część obudowy.

Wewnętrzna budowa jest stosunkowo prosta. Górne i boczne przyciski są umieszczone na swojej własnej płycie PCB, którą przykręcono do plastikowej części, w której umieszczona jest także bateria. Pomiędzy nimi znajduje się płaska elastyczna taśma (FFC), która łączy górną płytę PCB z boczną.

Ta z kolei jest połączona z główną płytą PCB przez taśmę złączową. Dodatkowa płytka PCB, zapewniająca podświetlenie rolki przewijania, również korzysta z FFC.

Złącze USB nie jest umieszczone na głównej płycie PCB, lecz na osobnej płytce znajdującej się poniżej głównej, do której jest ona podłączona. Reszta elementów znajduje się na stosunkowo cienkiej głównej płycie PCB, która jest zaskakująco duża i całkowicie wypełniona.

Do przymocowania głównej płyty PCB do dolnej obudowy użyto czterech śrub. Szczególnie wart uwagi jest sposób konstrukcji anteny z przodu. Mikrokontroler to Nordic nRF52840. Jeśli chodzi o lutowanie i ogólną jakość płyty PCB, nie zauważyłem żadnych godnych uwagi wad.

Software

Razer Cobra Pro jest w pełni kompatybilna z modułowym oprogramowaniem firmy Razer, Synapse 3. Synapse jest zintegrowany w ogólnym pakiecie oprogramowania o nazwie Razer Central. Stamtąd można zainstalować dodatkowe opcjonalne moduły, takie jak Chroma Connect, Chroma Studio czy bardzo zaawansowany edytor makr.

Wszystkie ustawienia są dostępne poprzez pięć zakładek. „Dostosuj” zawiera mapowanie przycisków, które obejmuje również funkcję HyperShift, umożliwiającą dostęp do drugiego zestawu map przycisków po naciśnięciu dedykowanego przycisku zmiany.

W „Wydajność” można dostosować CPI do pięciu poziomów, w zakresie od 100 do 30 000 CPI, z krokiem 50. Częstotliwość odpytywania można ustawić na 125, 500 lub 1000 Hz.

„Oświetlenie” jest szczegółowo opisane poniżej. „Kalibracja” pozwala dostosować odległość odrywania się myszy między trzema predefiniowanymi ustawieniami (niskim, średnim, wysokim), oraz opcję ustawienia asymetrycznego odcięcia.

Piąta zakładka, „Zasilanie”, umożliwia ustawienie czasu bezczynności (w minutach), po którym mysz przechodzi w tryb uśpienia, oraz procentowego stanu naładowania baterii, przy którym jest aktywowany tryb Niskiego Zużycia.

Tryb „niskiego zużycia” zmniejsza maksymalną prędkość śledzenia z 750 IPS (19,05 m/s) do 550 IPS (13,97 m/s) i maksymalne przyspieszenie z 70G do 40G. Ostatnia zakładka umożliwia również zarządzanie profilami. Wszelkie zmiany ustawień są natychmiast stosowane i zapisywane w pamięci wbudowanej, więc oprogramowanie nie musi być uruchomione (ani zainstalowane) cały czas.

Co istotne, te procesy nadal się ładują, jeśli Synapse jest ustawiony na nieuruchamianie się automatycznie wraz z systemem Windows. Najwygodniejszym sposobem zakończenia tych procesów jest uruchomienie aktualizatora firmware myszy Razer.

Testy praktyczne

Razera Cobra Pro wyposażono optyczne przełączniki Razer Gen3. Zapewniają one niezrównaną szybkość aktywacji na poziomie 0,2 ms oraz żywotność sięgającą 90 milionów kliknięć. Optyczny czujnik Razer Focus Pro 30K o czułości 30 000 DPI gwarantuje bezbłędne śledzenie na wielu różnych powierzchniach, w tym również na szkle. 

Paint Test

Ten test służy do wykrycia potencjalnych problemów z angle snapping (nienaturalnym prostowaniem ruchu liniowego) oraz drżeniem, a także ewentualnym trzepotaniem soczewki czujnika. Jak widać, nie zaobserwowano żadnych problemów z angle snapping.

Brak drżenia jest widoczny przy 1600 CPI. Przy 15 000 CPI występuje znaczne drżenie, które jest wzmacniane do znacznego poziomu przy 30 000 CPI. Jest to zgodne z oczekiwaniami w przypadku czujnika pozbawionego całkowicie wygładzania. Wreszcie, nie ma ruchu soczewki czujnika.

Podsumowanie

Kosztujący około 550 złotych Razer Cobra Pro nie jest skierowany do konkretnego rodzaju użytkowników. Nie ma szaleństwa z 20 przyciskami jak w Razer Naga, a gracze o bardzo konkretnych wymaganiach z kolei mogą szukać innych opcji. Ale brak specjalizacji tylko poszerza jej atrakcyjność, sprawiając, że większość osób znajdzie w niej coś dla siebie.

Dlaczego więc warto ją kupić zamiast doskonałej DeathAdder V3 Pro? Cóż, jej żywotność baterii przewyższa tę z DeathAdder (przynajmniej na papierze), chociaż obie są fantastyczne w tej dziedzinie. Ma także przyciski DPI na górze dla łatwego dostępu, bardziej kompaktowy format, który lepiej pasuje do mniejszych rąk, i te doskonałe podświetlenie RGB.

Nawet bez porównywania jej z najlepszymi produktami od Razer, Cobra Pro to bardzo imponująca mysz. Jest droga, to pewne, i lepiej traktować RGB jako dodatek, z którego korzystasz od czasu do czasu. Ale jeśli wydajność w grach i wyjątkowa żywotność baterii są dla Ciebie priorytetami, Cobra Pro powinna znaleźć się na Twojej krótkiej liście.

Plusy

  • Doskonała wydajność bezprzewodowa
  • Wspaniała wydajność czujnika
  • Bardzo niskie opóźnienie kliknięcia
  • Wysoka jakość przycisków
  • Dobra rolka przewijania
  • Dobór bardzo dobrych komponentów
  • Myszka świetnie się ślizga
  • Elastyczny kabel do ładowania
  • Możliwość pełnego dostosowania oprogramowania
  • Bogate oświetlenie RGB
  • Zestaw zawiera przedłużacz bezprzewodowy
  • Kompatybilność z modułem HyperPolling Wireless Dongle i Mouse Dock Pro

Minusy

  • Dość droga i mogłaby być lżejsza
  • Wymiary nie będą odpowiednie dla dużych dłoni
  • Zakup Cobry Pro z donglem Hyper Polling wiąże się z dodatkowymi kosztami
  • Oprogramowanie Synapse 3 wymaga względnie dużo zasobów RAM