WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

RDNA 2 w PlayStation 5. Tak na 99%. Ale co to znaczy?

AMD wyprzedziło trochę plany Sony dotyczące ujawniana wieści na temat PlayStation 5. Co znajdzie się wewnątrz nowej konsoli Japończyków?

Sony prawdopodobnie zamierza zapowiedzieć wygląd PlayStation 5 oraz podzespoły urządzenia „na raz”. Microsoft przyjął taktykę stałego wypuszczania nowych informacji, dzięki czemu stale zdobywają uwagę mediów. Sony chce prawdopodobnie na raz zrzucić bombę, którą zmiecie resztę. Przypomnijmy bowiem, że samo ujawnienie loga PlayStation 5 cieszyło się większą aktywnością w mediach społecznościowych niż ujawnienie wyglądu Xboxa Series X.

Microsoft zdążył potwierdzić, iż w konsoli Xbox Series X znajdzie się najnowsza architektura GPU nazwana RDNA 2. Jeszcze rok temu wszyscy uważaliśmy, że nowa generacja postawi na RDNA 1, ale MS pokazał, że idzie w moc, a nie cięcie kosztów.

Powstało pytanie, czy w takim razie Sony np. się nie pośpieszyło i poszło w pierwsze RDNA? AMD podczas swojej ostatniej konferencji potwierdziło poniekąd, że PlayStation 5 również będzie działało na architekturze nowej generacji AMD. Dlaczego zatem mówimy, że na 99% PS5 będzie korzystało z dobrodziejstw RDNA 2? Ponieważ nie padło wprost takie stwierdzenie. AMD jednak używa takich określeń, aby nie podpaść Sony i zdradzić wszystko za nich, ale narracja wskazuje na to, że PlayStation 5 rzeczywiście otrzyma RDNA 2.

A co daje RDNA 2? Jeszcze lepsze osiągi niż RDNA lub, patrząc inaczej, taką samą moc przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru prądu oraz produkcji ciepła. Do tego RDNA 2 oferuje sprzętowo obliczany ray-tracing , więc konsole nie będą odstawały od PC i hamowały rynku. Tutaj warto nadmienić iż główny projektant PlayStation 5 już dawno temu wspomniał o ray-tracingu liczonym sprzętowo, więc to ponownie potwierdza RDNA 2 w PlayStation 5. Tylko niech ktoś to w końcu wprost powie…