Reklama
aplikuj.pl

Jak często szczepieniom na koronawirusa towarzyszy reakcja anafilaktyczna?

pandemia

Raport opublikowany w JAMA Insights, sugeruje, że przypadki anafilaksji w reakcji na szczepienia preparatami od Pfizera i Moderny są bardzo rzadkie i zazwyczaj występują w ciągu 10 minut od wykonania zastrzyku.

Tego typu reakcje alergiczne mogą być wywołane ukąszeniami lub użądleniami zwierząt czy spożyciem niektórych rodzajów żywność i leków. Zwykle pojawia się ona w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut od kontaktu z daną substancją. Objawy wstrząsu anafilaktycznego obejmują wysypkę, obrzęk gardła lub języka, duszności, wymioty, światłowstręt i obniżenie ciśnienia krwi.

Czytaj też: Ta szczepionka na koronawirusa będzie dostosowana do wszystkich mutacji
Czytaj też: Czy przeziębienie zapewnia ochronę przed COVID-19?
Czytaj też: Czy szczepionka na koronawirusa zmniejsza zakaźność?

Podczas szczepień na terenie Stanów Zjednoczonych oszacowano, że częstotliwość występowania anafilaksji wynosiła 11,1 przypadków na milion podanych dawek w przypadku szczepionki od Pfizera oraz 2,5 przypadków na milion w odniesieniu do środka firmy Moderna.

Reakcja anafilaktyczna na szczepienia na koronawirusa należą do rzadkości

Zaktualizowane dane obejmowały szczepienia wykonane w okresie od 14 grudnia 2020 r. do 18 stycznia 2021 r., kiedy to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych otrzymali łącznie 9 943 247 dawek szczepionki Pfizera oraz 7 581 429 dawek Moderny. Tamtejsze CDC odnotowały 66 przypadków anafilaksji, z czego 47 dotyczyło pierwszej grupy, a 19 – drugiej.

Czytaj też: Szczepionka AstraZeneca może zahamować pandemię COVID-19. Skąd więc kontrowersje?
Czytaj też: Co ze szczepionkami na mutacje koronawirusa? EMA zapowiada szybkie działania
Czytaj też: Jak limfocyty T chronią nas przed COVID-19?

Pozwala to obliczyć, że częstość w przypadku Pfizera znacząco spadła względem pierwszego badania i wynosi obecnie 4,7 przypadków na milion, natomiast w odniesieniu do Moderny pozostała niezmienna. Warto podkreślić, że żaden z pacjentów, którzy doświadczyli wstrząsu anafilaktycznego, nie umarł w związku z tą przypadłością.