WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

TCO Development – stały obieg sprzętu IT gwarancją ochrony środowiska

Organizacja TCO Development opublikowała raport na temat obiegu sprzętu IT. Dokument stworzony przy współpracy z producentami elektroniki tłumaczy, w jaki sposób dbać o prawidłowy recykling sprzętu IT.

Światowe zasoby nie są niewyczerpalne

Co roku na wysypiska śmieci trafia 50 mln ton odpadów elektronicznych. Odpowiednio przetwarzanych jest tylko 20% z nich. Wynika to z tego, że do tej pory żyliśmy w gospodarce liniowej. W której panuje przekonanie, że zasoby Ziemi są w zasadzie niewyczerpalne.

Wydłużenie życia sprzętu IT i dłuższe utrzymywanie go w obiegu, a następnie prawidłowy recykling, to najlepsza metoda na odpowiednie zarządzanie e-odpadami oraz redukcję emisji dwutlenku węgla.

Clare Hobby, Global Purchaser Engagement Director w TCO Development:

Jedną z najważniejszych rzeczy, o której dowiedzieliśmy się podczas tworzenia raportu jest to, że gospodarka obiegu zamkniętego to już teraźniejszość. Do rozmów zaprosiliśmy ekspertów Lenovo, HP, Dell, Inrego, Circular Computing, niemieckiego Instytutu Öko oraz przedstawicieli miast, które z sukcesem ją wdrażają w branży IT (Malmö, Aalborg czy Ministerstwo Holandii). Jedyne, co musimy teraz zrobić, to pójść za ich przykładem. Nie liczy się zatem, który z 33 kroków – zaproponowanych przez naszych ekspertów –wykonasz, ważne, że zrobisz ten pierwszy.

Recykling i obieg zamknięty

Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada użytkowanie sprzętu bez, w miarę możliwości, wytwarzania odpadów. Chodzi o maksymalne wydłużanie użytkowania urządzeń, a następnie ich recykling. Z raportu ICO Development wynika, że wydłużenie czasu użytkowania notebooka z czterech do sześciu lat spowoduje zmniejszenie emisji przypadających na niego gazów cieplarnianych o 29%.

Ważnym aspektem jest też sięganie po sprzęt używany. Taki zabieg może wydłużyć cykl życia urządzeń o kolejne 2-3 lata.

Główne założenia raportu TCO, który jest dostępny pod tym adresem, to:

  • Nie wyrzucaj sprzętu – odsprzedaj go lub oddaj potrzebującym.
  • Odpowiednio ładuj urządzenia, utrzymując poziom naładowania akumulatora w przedziale 20-80%, co wydłuży jego żywotność.
  • Używaj sprzętu IT tak długo, jak to możliwe.
  • Sięgaj po sprzęt posiadający certyfikaty gwarantujące jego recykling.
  • Dbaj o zamknięty obieg urządzeń, np. korzystając z programów odbioru przez producenta zakupionego wcześniej, a już niepotrzebnego sprzętu.
  • Propaguj recykling i zamknięty obieg urządzeń w swoich najbliższym otoczeniu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News