Projekt DEMETO testuje nową technologię, aby zapewnić zrównoważoną, czystą, bezpieczną i opłacalną alternatywę dla przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych PET.
Pomimo ciągłych wysiłków na rzecz zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych, tylko niewielka ich część jest poddawana recyklingowi. Na przykład w UE odzyskuje się mniej niż 30 procent odpadów z tworzyw sztucznych. Część z nich jest eksportowana do krajów spoza Unii w celu przetworzenia. Reszta trafia na składowiska, jest spalana lub kończy na plażach, w lasach, rzekach i morzach.
Okazuje się, że łącząc nową technologię mikrofalową ze znaną reakcją chemiczną, naukowcy byli w stanie zaprojektować unikalny proces, który umożliwia recykling PET. Sposób ten jest efektywny ekonomicznie i może być stosowany na masową skalę.
W przeciwieństwie do powszechnie stosowanej metody mechanicznego recyklingu, która polega na oddzieleniu polimeru od jego zanieczyszczeń i ponownym przetworzeniu go na granulat za pomocą środków mechanicznych, DEMETO koncentruje się na chemicznej obróbce PET. Nowa technologia polega na demontażu polimerów w celu zebrania ich elementów składowych do ponownego wykorzystania jako materiału w produkcji tworzyw sztucznych.
Metoda DEMETO wykorzystuje hydrolizę zasadową jako reakcję depolimeryzacji. Dodatkowo zastosowanie promieniowania mikrofalowego jako katalizatora energetycznego pozwala na skrócenie czasu reakcji i złożoności etapów oczyszczania, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.
Główną korzyścią DEMETO będzie zmniejszenie wpływu PET na środowisko naturalne. Trzyletni projekt ma się zakończyć w 2020 roku.