Powstała farba, która odbija aż 98,1 proc. światła słonecznego. W efekcie pokryta nią powierzchnia ogrzewa się w znacznie mniejszym stopniu niż inne.
Twórcy tej rekordowo białej farby twierdzą, że gdyby użyć jej do pokrycia budynków, mogłaby pomóc w walce z globalnym ociepleniem. W jaki sposób? Chodzi o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania systemów klimatyzacyjnych.
Czytaj też: Google Earth Timelapse pokazuje, jak zmiany klimatu wpłynęły na naszą planetę
Trudno w tym przypadku mówić o przełomie, ponieważ ten sam zespół badawczy już w zeszłym roku zaprezentował mieszankę, które uzyskała rekordowy ówcześnie współczynnik na poziomie 95,5 procent. Nowa farba jest swego rodzaju odpowiednikiem Vantablack, czyli ciemnej substancji, będącej w stanie pochłaniać nawet 99,965% światła widzialnego.
Na widocznym wyżej obrazie możecie zobaczyć, jak bardzo różni się temperatura powierzchni pokrytej „zwykłą” farbą oraz tą rekordowo białą. Naukowcy wykorzystali tym razem siarczan baru, powszechnie stosowany jako pigment w białych farbach. Ustalenia na ten temat zostały opublikowane na łamach ACS Applied Materials & Interfaces.
Niezwykle biała farba obniżała temperaturę o nawet 4,5 stopnia Celsjusza
Podczas testów badacze odkryli, że powierzchnia pomalowana z użyciem ich farby utrzymywała temperaturę niższą od temperatury otoczenia o co najmniej 4,5 stopnia Celsjusza. Średnia moc chłodzenia wyniosła 117 watów na metr kwadratowy. W przypadku wcześniejszej formuły spadek temperatury wyniósł niecałe 2 stopnie Celsjusza, a moc opiewała na 37 watów na metr kwadratowy.