Największy znany geoglif został znaleziony dzięki Google Earth

Na pustyni Thar w Indiach znajduje się ogromnych rozmiarów geoglif, którego odkrycie było możliwe dzięki usłudze Google Earth. Naziemna struktura składa się z dziesiątek linii pokrywających łączny obszar o powierzchni ponad 20 hektarów.

Geoglify znajduje się na całym świecie, a Azja nie jest w tym względzie odosobniona. Linie tworzące rysunki na pustyni Thar mają około 10 centymetrów głębokości, podczas gdy ich szerokość wynosi od 20 do 50 centymetrów. Jak na razie nie wiadomo jeszcze, w jakich okolicznościach powstały, lecz jedna z teorii zakłada użycie do przeorania ziemi pługa ciągniętego na przykład przez wielbłądy.

Czytaj też: Odkryto nowy rysunek z Nazca. Ma ok. 2000 lat

Co ciekawe, wiek geoglifu nie jest szczególnie powalający, ponieważ szacuje się, iż został on wykonany około 150 lat temu. Nie ma więc co liczyć na doniesienia o udziale prehistorycznej bądź pozaziemskiej cywilizacji w jego tworzeniu. Obecnie obszary, na których rozciągają się linie, są wykorzystywane głównie do wypasania kóz i owiec. Tamtejsza gleba jest jednak zbyt jałowa, aby prowadzić uprawy, dlatego nic dziwnego, że struktury – wykryte za sprawą Google Earth – zostały zidentyfikowane dopiero teraz.

Geoglif na pustyni Thar ma około 150 lat i został wykryty dzięki Google Earth

Łącznie w okolicach linii widzianych z lotu ptaka natrafiono na dziesięć kamiennych struktur. Trzy z nich mają formę kopców, podczas gdy trzy kolejne są prostokątnymi kamieniami używanymi najprawdopodobniej w formie punktów orientacyjnych. Najciekawsze wydają się natomiast cztery pozostałe, które są pokryte nierozszyfrowanymi jeszcze napisami. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że pustynia Thar jest dość licznie usiana tego typu pomnikami, dlatego nie ma pewności, by można je było powiązać z geoglifami.

Czytaj też: Google Earth Timelapse pokazuje, jak zmiany klimatu wpłynęły na naszą planetę

Naukowcy zwracają uwagę na konieczność zabezpieczenia linii, które są podatne na niszczenie między innymi za sprawą przejeżdżających pojazdów. Indyjskie struktury nie są z pewnością równie interesujące co prawdopodobnie najsłynniejsze geoglify w historii, czyli linie z Nazca, jednak mogą nam powiedzieć sporo na temat historii tego obszaru. Peruwiańskie struktury ukazują wizerunki dzikich zwierząt, chociaż nie wiadomo, jakie było ich przeznaczenie. Być może twórcy chcieli za ich pomocą skontaktować się z bóstwami spoglądającymi z nieba.