Reklama
aplikuj.pl

Opracowano rekordowo wydajne perowskitowe ogniwo słoneczne

rekordowo wydajne perowskitowe ogniwo słoneczne

Naukowcy z University of Toronto opracowali nowe perowskitowe ogniwo słoneczne o rekordowym napięciu i wydajności. To obejmuje dwie połączone ze sobą warstwy perowskitu, które wykorzystują różne długości fal świetlnych oraz specjalną obróbkę powierzchni, która zmniejsza straty energii.

Dzięki połączeniu dwóch warstw powstało rekordowo wydajne perowskitowe ogniwo słoneczne

Perowskit lepiej pochłania energię słoneczną, jest cieńszy, lżejszy, bardziej elastyczny, łatwiejszy i tańszy w produkcji względem krzemu. W nowym badaniu zespół inżynierów stworzył i przetestował całkowicie perowskitowe tandemowe ogniwo słoneczne, czyli takie, których warstwy perowskitu różnią się od siebie.

Czytaj też: Artemis leci na Księżyc. Po długich perypetiach nadszedł przełom

Tego typu innowacyjne ogniwo słoneczne o wymiarach 1 cm2 miało maksymalną wydajność 27,4%, co było rekordem dla jego typu i imponujące dla każdego rodzaju ogniwa słonecznego. Jednak zespół nie może się powoływać na ten tytuł, ponieważ niezależna certyfikacja przeprowadzona przez NREL wykazała wydajność 26,3%, a więc o zaledwie 0,1% mniej niż obecny oficjalny rekordzista. Ogniwo osiągnęło jednak nowy rekord w zakresie napięcia, bo to w obwodzie otwartym sięgało poziomowi 2,19 elektronowoltów.