Reklama
aplikuj.pl

Ten tropikalny raj odnotował rekordowo wysokie stężenie mikroplastików

Ilość mikroplastików znajdowanych w wodach wokół Malediwów, popularnego celu turystycznych wypadów, należy do najwyższych na świecie. Może też mieć poważny wpływ na kondycję morskich organizmów występujących w płytkich rafach, a nawet zagrażać miejscowym ludziom.

Mikroplastiki to fragmenty tworzyw sztucznych o długości wynoszącej mniej niż 5 milimetrów. Ze względu na ich zwykle mikroskopijne rozmiary są one często niewidoczne gołym okiem, szczególnie, gdy trafią do zbiorników wodnych. zanieczyszczenia wody. I choć początkowo mikroplastiki tworzą większe struktury, to z czasem coraz bardziej się rozdrabniają.

Analizy poświęcone sprawdzeniu stężeń mikroplastików w obrębie Malediwów zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Flinders. Wyniki ich badań ukazały się na łamach Science of the Total Environment. Stężenie mikroplastików w tym tropikalnym raju okazało się wyższe (55-1127,5 mikroplastików/kg) niż np. w gęsto zaludnionym obszarze Tamil Nadu w Indiach (3-611 mikroplastików/kg). Nawet na mniej znaieczyszczonych terenach tworzących Malediwy, ilości mikroplastików okazały się zatrważające i wyniosły 197-822 cząsteczki/kg).

Czytaj też: Zobaczcie to niesamowite zwierzę, które zamieszkuje ziemskie oceany

Co odpowiada za tak wysoki poziom tych zanieczyszczeń? Być może są one transportowane przez prądy oceaniczne z sąsiednich krajów położonych w obrębie Oceanu Indyjskiego, takich jak Indie. Poza tym, winę może ponosić polityka melioracyjna tego wyspiarskiego państwa, słabe systemy kanalizacyjne i ściekowe. W ramach dalszych badań naukowcy zamierzają sprawdzić, czy u miejscowych ryb również można natrafić na tworzywa sztuczne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News