Reklama
aplikuj.pl

Jak religijność wpływa na zarobki mężczyzn i kobiet?

spoleczenstwo

Z nowych badań wynika, że w pięciu najbardziej religijnych krajach średnie wynagrodzenie kobiet jest o 8 pp. niższe aniżeli w pięciu najbardziej świeckich państwach.

W tych pierwszych kobiety zarabiają średnio o 26% mniej od mężczyzn, a w drugich – o 18% mniej. Co więcej, przewiduje się, że różnica w wynagrodzeniach obu płci zniknie w ciągu 28 lat, ale tylko w świeckich krajach. W tych religijnych proces zajmie znacznie dłużej, bo 109 lat.

Czytaj też: W jaki sposób ludzie są przyciągani przez religie i superbohaterów?
Czytaj też: Czy budowa mózgu może wpływać na religijność?
Czytaj też: Czy starożytni ludzie uważali Jezusa za magika?

Autorki badań najpierw wykorzystały dane ze 140 krajów, porównując, jak duża część ich obywateli uznawał religię za ważną w ich życiach. Następnie zestawili te informacje z danymi o różnicach w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na terenie tych państw. W krajach, w których ponad 95% lub więcej mieszkańców twierdzi, że religia jest ważna w codziennym funkcjonowaniu, kobiety zarabiają około 46% tego, co mężczyźni.

Religijność danych krajów przekłada się na różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn

Przy odwrotnych trendach w kwestii wierzeń kobiety zarabiają średnio 3/4 tego, co płeć przeciwna. Co ciekawe, zależność była widoczna w przypadku wszystkich dużych religii, bez względu na to, czy większość wierzących w danym kraju było żydami, chrześcijanami, muzułmanami, buddystami, hinduistami czy wyznawcami wierzeń ludowych.

Czytaj też: W Norwegii odnaleziono świątynię Thora i Odyna
Czytaj też: Kiedy następuje śmierć? Nowe badania stawiają kolejne pytania
Czytaj też: Recenzja 12 życiowych zasad Jordana Petersona | Sensbook #12

Zgodnie z analizą danych przeprowadzoną przez PayScale, kobiety zarabiają 81 centów na każdego dolara przypadającego mężczyźnie. Warto jednak zauważyć, że owa analiza porównuje medianę płac mężczyzn i kobiet, nie uwzględniając takich czynników jak staż pracy, umiejętności i wykształcenie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News