Reklama
aplikuj.pl

Ratunek na braki respiratorów w zasięgu hakerów

zamienniki respiratorów, koronawirus respiratory, ochrona przed wirusem, leczenie koronawirusa, zamiennik respirator, co zamiast respiratora

Braki ratujących życie respiratorów posunęły amerykańską agencję FDA do wyrażenia zgody i stworzenia wytycznych do wykorzystywania w tym celu maszyn do bezdechu sennego.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony producentów, wśród których ResMed, a więc jedna z największych firm produkujących aparaturę CPAP, utrzymuje, że urządzenia medyczne nie mają pewnych funkcji i „wymagają znacznych przeróbek, aby mogły pełnić funkcję respiratorów (via Popular Mechanics).

Ostatnio jednak specjalizujący się w bezpieczeństwie w sieci Trammell Hudson wziął pod lupę AirSense 10, aparaturę CPAP produkowaną przez ResMed. Szybko odkrył tylko jedyną namacalną różnicę między nim a znacznie efektywniejszą aparaturą typu BiPAP i tę różnicę można wyeliminować prostą aktualizacją oprogramowania. Ją udostępnił na GitHubie.

Jak czytamy na blogu naszego bohatera:

Maszyny CPAP mają wiele takich samych czujników jak droższe modele, a urządzenia AirSense 10 CPAP zawierają w swoim oprogramowaniu wszystkie inne tryby, takie jak iVAPS i BiPAP-ST. Gdy odblokujemy ten tryb w oprogramowaniu, urządzenie CPAP działa jak znacznie bardziej wydajne i droższe urządzenie iVAPS.

Według ResMed, urządzenie AirSense CPAP, które zmodyfikował Hudson, jest zaprojektowane tylko w celu zapewnienia dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych i wymagałoby poważnej przeróbki, aby działało jako respirator. Jednak Hudson wskazuje, że ta modyfikacja sprawia, że kosztujący 700 dolców Airsense radzi sobie z powietrzem w obu kierunkach.

Czytaj też: Irańskie uzbrojone łodzie wysłały jasny sygnał Marynarce USA

Wedle informacji Airbreak, istnieją miliony nieużywanych lub niewykorzystanych urządzeń CPAP i BiPAP. Jeśli FDA zatwierdzi aktualizacje oprogramowania układowego lub producenci tacy jak ResMed samodzielnie opracują własne aktualizacje, może to przyspieszyć proces dostarczania aparatów oddechowych pacjentom.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News