Ciemna energia to hipotetyczna forma energii, która wywołuje rozszerzanie się Wszechświata. Aby lepiej poznać jej właściwości, naukowcy rozpoczęli program Dark Energy Survey.
Niedawno pojawiły się pierwsze wyniki badań, w ramach których od 2013 roku zmapowano ponad 10 procent nieba. W przeciwieństwie do gromad galaktyk i innych gęstych struktur, na które silny wpływ mają efekty grawitacyjne, obszary wypełnione ciemną energią są niezwykle gęste i mają stosunkowo prostą dynamikę.
Wykorzystując modelowanie statystyczne, ponad 400 naukowców zrzeszonych w ramach Dark Energy Survey było w stanie analizować zarówno dwu- jak i trójwymiarowe rozkłady galaktyk. Dokonali tego również na podstawie obliczeń odległości galaktyk od ich fotometrycznie wyznaczonych przesunięć ku czerwieni.
Zarówno modelowanie jak i wykorzystanie przesunięcia ku czerwieni świetnie sprawdziło się w tego typu badaniach, ponieważ obie metody pozwalają na dość dokładne znalezienie zależności pomiędzy ilością emitowanego światła a masą. Obszary o szerokości rzędu 100-600 milionów lat świetlnych umożliwiają badanie relacji masa-światło na poziomie większym niż dziesięć procent.