WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Oto pierwsze rezultaty badania poświęcone ciemnej energii

Oto pierwsze rezultaty badania poświęcone ciemnej energii

Ciemna energia to hipotetyczna forma energii, która wywołuje rozszerzanie się Wszechświata. Aby lepiej poznać jej właściwości, naukowcy rozpoczęli program Dark Energy Survey.

Niedawno pojawiły się pierwsze wyniki badań, w ramach których od 2013 roku zmapowano ponad 10 procent nieba. W przeciwieństwie do gromad galaktyk i innych gęstych struktur, na które silny wpływ mają efekty grawitacyjne, obszary wypełnione ciemną energią są niezwykle gęste i mają stosunkowo prostą dynamikę.

Wykorzystując modelowanie statystyczne, ponad 400 naukowców zrzeszonych w ramach Dark Energy Survey było w stanie analizować zarówno dwu- jak i trójwymiarowe rozkłady galaktyk. Dokonali tego również na podstawie obliczeń odległości galaktyk od ich fotometrycznie wyznaczonych przesunięć ku czerwieni.

Zarówno modelowanie jak i wykorzystanie przesunięcia ku czerwieni świetnie sprawdziło się w tego typu badaniach, ponieważ obie metody pozwalają na dość dokładne znalezienie zależności pomiędzy ilością emitowanego światła a masą. Obszary o szerokości rzędu 100-600 milionów lat świetlnych umożliwiają badanie relacji masa-światło na poziomie większym niż dziesięć procent.