WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robot Digit Forda dostarczy Wam paczkę pod same drzwi

Ford połączył siły z Agility Robotics, aby zbadać, jak humanoidalny robot radziłby sobie z dostarczaniem paczek prosto pod drzwi i wygląda na to, że na tyle dobrze, że mógłby zastąpić kurierów na terenie małych miejscowości. Pokazał to robot Digit, który może podnosić paczki o wadze do 18 kilogramów, chodzić po nierównym terenie, poruszać się po przeszkodach i po schodach, a nawet utrzymać równowagę, kiedy ktoś lub coś wpadnie na niego. Jedni powiedzą „fenomen”, a ja powiem – „Niech poradzi sobie z otwarciem furtki przed domem”.

Czytaj też: Drony Airbus Skyways dostarczają już paczki na statki morskie

Bez względu na dosyć okrojoną użyteczność, robot Digit i tak robi wrażenie swoimi możliwościami, na tle których wyróżnia się autonomiczny tryb. W teorii byłby uzupełnieniem autonomicznej furgonetki, który po jej podjechaniu pod miejsce docelowe, wyszedłby z paczką z tyłu „dostawczaka” i po położeniu jej pod drzwiami, wrócił do swojego pierwotnego miejsca i czekał z kolejną paczką w dłoni.

Chociaż robot jest wyposażony w sensory LiDAR i szereg innych czujników, które pomagają mu nawigować z samochodu do drzwi, korzysta również z informacji mapowania zebranych przez autonomiczny pojazd, które są wysyłane bezprzewodowo do Digit, zanim wyruszy w teren. Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, robot wyśle sygnał SOS do pojazdu (będącego dla niego istnym HUBem), szukając drogi do rozwiązania problemu ze wsparciem systemów z chmury.

Jednak tego rodzaju przyszłość jest od nas jeszcze naprawdę daleko i podczas gdy Ford nawet nie ujawnił tego, kiedy  taka usługa wejdzie w życie. Agility Robotics zamierza wprowadzić na rynek swojego robota Digit na początku pierwszego kwartału 2020 roku. Cyfry w akcji można zobaczyć w filmie poniżej.

Czytaj też: Specjalistyczne drony radzą sobie lepiej z dostrzeganiem koali od ludzi

Źródło: New Atlas, Ford