WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Robot inspirowany wężami jest teraz jeszcze lepszy

Naukowcy opracowali nowego, ulepszonego robota, dla stworzenia którego inspiracją były węże. Ten model jest szybszy i bardziej precyzyjny niż jego poprzednik. 

Robot jest wykonany przy użyciu kirigami – japońskiej techniki składania papieru, która polega na cięciach w celu zmiany właściwości materiału. Gdy robot się rozciąga, powierzchnia papieru porusza powierzchnię o trójwymiarowej fakturze, która przesuwa się po ziemi niczym skóra węża. Robot pierwszej generacji używał płaskiego arkusza kirigami, który przekształcał się równomiernie po rozciągnięciu. Nowy robot ma programowalną powłokę. Oznacza to, że ​​cięcia kirigami mogą pojawiać się w razie potrzeby, poprawiając szybkość i precyzję urządzenia.

Czytaj też: Autonomiczny robot rolniczy SwagBot trafi do mas

Nowy model połączył dwie właściwości materiału – wielkość nacięć i krzywiznę arkusza. Kontrolując te funkcje, naukowcy byli w stanie zaprogramować dynamiczną lub kontrolowaną propagację wyskakujących okienek. W poprzednich badaniach płaski arkusz kirigami owinięto wokół elastomeru. Na tym etapie powierzchnia kirigami jest walcowana w cylinder, z siłownikiem wywierającym nacisk na dwóch końcach. Jeśli nacięcia mają stały rozmiar, odkształcenie rozprzestrzenia się z jednego końca cylindra na drugi. Jednakże, jeśli rozmiar nacięć jest starannie dobrany, skóra może być zaprogramowana tak, aby odkształcała się w wybranych miejscach. Teraz naukowcy planują dopracować swój model.

[Źródło: techxplore.com]

Czytaj też: Robotyczna dłoń RoCycle rozpoznaje materiał, jaki chwyta