Reklama
aplikuj.pl

Robot LEeCH inspirowany pijawką jest wyjątkowy… według twórców

Robot inspirowany pijawką jest wyjątkowy... według twórców
Robot inspirowany pijawką jest wyjątkowy... według twórców

Łącząc głównie przyssawki i węże prysznicowe, naukowcy z dziedziny robotyki stworzyli elastycznego robota do wspinania się po ścianach, którego ewidentnie inspirowano na pijawce. Mowa o robocie LEeCH (ten akronim chyba mówi sam za ciebie), mogącym wspinać się na pionowe powierzchnie w dowolnym kierunku, a nawet pokonywać wysokie ściany. Według naukowców, to „pierwsze na świecie osiągnięcie w rozwoju miękkiego i elastycznego robota, który jest w stanie swobodnie poruszać się po ścianie”. 

Czytaj też: Ford skonstruował autonomicznego robota Survival do zaoszczędzenia czasu pracowników

To nic dziwnego, że LEeCH był inspirowany pijawkami ziemnymi, bo te są naprawdę wspaniałymi wspinaczami, co zawdzięczają głównie dwóm przyssawkom na obu końcach ciał. Są ponadto miękkie, lekkie i dosyć małe, co sprawia, że mogą przetrwać upadki bez wielkiego szwanku.  Finalnie to takie pijawki… ale z węży prysznicowych, które nadają robotowi zarówno elastyczności, jak i lekkości, a nawet możliwości rozciągnięcia swojego ciała.

Cały system poruszania się został oparty na przekładni, która łączy się z rowkami na powierzchni węża, tworząc mechanizm zębatkowy. Z kolei pompy próżniowe służą do sterowania przyssawkami, co w efekcie pozwala LEeCH nawet na swobodny ruch po pionowej ścianie. Zastosowanie? Inspekcja i konserwacja budynków, oraz potencjalnie poszukiwanie i ratowanie w miejscach katastrof. Jednak to ostatnie zastosowanie będzie wymagało od robota zdolności poruszania się po nierównym terenie, bo do tej pory LEeCH radził sobie wyłącznie na płaskich powierzchniach.

Zespół rozważa napełnienie węży płynami, aby zmienić sztywność robota, a także eksperymentować z bardziej specjalistycznymi przyssawkami i dodatkowymi mięśniami, aby wykonywać bardziej skomplikowane zadania. Obecnie na pokładzie robota znajdują się też baterie i kontrolery.

Czytaj też: Wzmianki o Radeon RX 640 i RX 630 sugerują powrót architektury Polaris

Źródło: New Atlas