Reklama
aplikuj.pl

Dwunożny robot pobił rekord sprintu na 100 metrów. Do ludzi mu daleko

Dwunożny robot pobił rekord sprintu na 100 metrów, Dwunożny robot, Cassie, Dwunożny robot Cassie

Cassie to dwunożny robot rozwijany przez firmę wywodzącą się z Oregon State University o nazwie Agility Robotics. Ta ewidentnie zna się na rzeczy, bo jej robot pobił rekord sprintu na 100 metrów po pięciu latach rozwoju i rok po swoim 5-kilometrowym joggingu w czasie 53 minut.

Cassie to dwunożny robot, który właśnie pobił rekord sprintu na 100 metrów

Rekord w sprincie na 100 metrów dla tego dwunożnego robota był w ogóle możliwy za sprawą algorytmów uczenia maszynowego, które wcześniej pozwoliły robotowi biegać i jednocześnie utrzymywać pionową pozycję. Zespół spędził tydzień na przeprowadzeniu Cassie przez warty rok symulowany trening, mający na celu określenie najbardziej efektywnego chodu. Robot musiał jednak wykorzystywać nie jedną, a dwie sieci neuronowe, bo jedna określała jego wydajność podczas biegu, a druga dbała o to, aby robot zaczął biec z pozycji stojącej i w takiej też się zatrzymać.

Start i zatrzymanie się w pozycji stojącej są trudniejsze niż część biegowa, podobnie jak start i lądowanie są trudniejsze niż faktyczne latanie samolotem. Ten 100-metrowy wynik został osiągnięty dzięki głębokiej współpracy pomiędzy projektowaniem sprzętu mechanicznego i zaawansowaną sztuczną inteligencją do kontroli tego sprzętu

– powiedział profesor sztucznej inteligencji Alan Fern.

Czytaj też: Dom niczym szklarnia. Czym jest wyjątkowy Das Glashaus?

Ostatecznie dwunożny robot pobił rekord sprintu na 100 metrów z wynikiem 24,73 sekundy. Może i nie jest to wynik dorównujący nawet w małym stopniu ludzkim biegaczom z czasami poniżej 10 sekund, ale to zapewne kwestia czasu, aby roboty tego typu dorównały ludziom.