Reklama

Nie nosisz masek w pomieszczeniach? Ten robot zakaże Ci wstępu

interaktywny robot

Japońska firma SoftBank stworzyła robota zwanego Pepper, który potrafi wykryć czy pracownicy biurowi noszą maski. Maszyna o wysokości ok. 120 centymetrów i humanoidalnym wyglądzie funkcjonuje już w niektórych krajach, witając gości w sklepach, na wystawach i innych miejscach pożytku publicznego.

Jego usprawniona wersja używa jednak systemu wykrywania twarzy opartego na sztucznej inteligencji do skanowania twarzy. W przypadku wykrycia, że usta i nos nie są zakryte, Pepper rozświetla się na czerwono i wygłasza komunikat sugerujący, że „jedna z osób nie nosi maski”. Kiedy sytuacja ulegnie zmianie (czyli człowiek zakryje usta i nos), robot podziękuje za założenie maski.

Technologia opracowana przez SoftBank została po raz pierwszy użyta na imprezie pokazowej SIDO 2020 IoT w Lyonie i jest obecnie wdrażana w supermarketach EDEKA w Niemczech. Kolejnym krajem korzystającym z usług Peppera ma być Wielka Brytania. Dzięki swoim kamerom urządzenie może skanować jednocześnie twarze nawet pięciu osób. Wszystko to bez konieczności korzystania z internetu.

Czytaj też: Indyjski robot do zbierania i zarabiania kokosów

Przedstawiciele SoftBank twierdzą, że w przyszłości mogą pojawić się nowe funkcje m.in. analityczna czy interakcyjna, co mogłoby stworzyć statystyki wykazujące, ile osób korzysta z masek, a ile ich unika. Firma zapewnia, iż Pepper nie zapisuje skanów ani nigdzie ich nie przesyła, co ma przekonać osoby bojące się wszechobecnej inwigilacji. Biorąc pod uwagę najnowsze rozporządzenia dot. zasłaniania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach możemy się spodziewać, że Pepper zagości w coraz większej liczbie europejskich krajów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News