Reklama

Indyjski robot do zbierania i zarabiania kokosów

Co powiecie na robota trzepiącego kokosy na zbieraniu kokosów? W Indiach brakuje obecnie ludzi do zbioru orzechów kokosowych, dlatego tamtejsi naukowcy postanowili poszukać rozwiązania problemu w robotach.

Zespół z Amrita Vishwa Vidyapeetham University pod przewodnictwem adiunkta Rajesha Kannana stworzył wspinającego się po drzewach robota do zbierania kokosów. Obecnie to tylko prototyp rozwijany od trzech lat, który doczekał się aż szóstej wersji.

Obecnie projekt wymaga zamontowania robota na drzewie kokosowym w 15-minutowym procesie, co sprowadza się do owinięcia konara pierścieniowym korpusem robota. Ten wykorzystuje osiem gumowych kół, wspinając się do celu.

Operator steruje nim bezprzewodowo z ziemi, korzystając z joysticka lub aplikacji na smartfona. Kiedy wreszcie robot dotrze do orzechów kokosowych, do gry wchodzi jego ramie, które przy pomocy piły tarczowej ścina kokosy u postawy kiści, a te spadają na ziemie.

Czytaj też: Jak radzą sobie wojskowe drony Gremlins?

W testach polowych przeprowadzonych na farmie kokosowej robot z powodzeniem wspinał się po drzewach o wysokości do 15,2 metra przy nachyleniu pnia do 30 stopni. Wykazał też wyższą skuteczność pod kątem nie tyle szybkości, co wytrzymałości względem ludzkich zbieraczy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News