WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robot Spot od Boston Dynamics przemierza już norweską platformę wiertniczą

Po raz kolejny jest nam dane słyszeć o robocie Spot od Boston Dynamics, czyli tym czworonożnym kawałem żelastwa. Tym razem wiemy, że rozpoczyna swoją przygodę w wielkim świecie.

Boston Dynamics wystawił na sprzedaż swojego zwinnego czworonożnego robota o nazwie Spot we wrześniu ubiegłego roku, a jego wyjątkowe możliwości przyciągnęły uwagę zwłaszcza firm naftowych. Nic więc dziwnego, że słyszymy o nim teraz, jako o nowym pracowniku platformy wiertniczej Aker BP.

Ta norweska firma pochwaliła się swoim planem uczynienia ze Spota całodobowego pracownika, ale najpierw musi sprawdzić, w jaki sposób takie maszyny mogą sprawić, że jej morskie platformy wiertnicze będą bezpieczniejsze i bardziej wydajne.

Spot wraz z wieloma innymi robotami i dronami zostanie poddany testom na przybrzeżnej platformie na Morzu Norweskim jeszcze w tym roku. Aker BP wykorzysta szereg testów i prób praktycznych do oceny, w jaki sposób tego rodzaju maszyny i ich autonomiczne możliwości mogą usprawnić procesy inspekcji.

Aker BP chce, aby Spot ze swoimi systemami kamer, technologią unikania przeszkód i czujnikom wykrywał i reagował na wycieki gazu i zapewniał operatorom na lądzie teleobecności na morzu.

Firma przetestowała te zdolności w symulowanych środowiskach naftowych i gazowych i twierdzi, że robot udowodnił, że jest w stanie dotrzeć do miejsc niedostępnych dla ludzi, zmniejszając ryzyko dla jego pracowników i ogólne bezpieczeństwo swoich obiektów.