Reklama
aplikuj.pl

Jeden robot do wszystkiego. Z WORMS można podbijać Księżyc

Jak co roku NASA zorganizowała wielki konkurs Breakthrough, Innovative and Game-changing (BIG) na projekty inżynierskie dla studentów uczelni wyższych, którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii dla przyszłych misji NASA. Ci z MIT opracowali właśnie WORMS, czyli jeden robot do wszystkiego, który może pomóc w podboju Księżyca.

Robot WORMS do podboju Księżyca

Inżynierowie z MIT opracowali modułowy system robotyki o nazwie WORMS (Walking Oligomeric Robotic Mobility System), który może być skonfigurowany w różne typy robotów do eksploracji Księżyca. WORMS składa się z robaczkowych kończyn, które mogą być przymocowane do różnego rodzaju użytecznych elementów za pomocą mechanizmu twist-and-lock. Kończyny mogą korzystać z jednego źródła zasilania i koordynować swoje ruchy za pomocą oprogramowania.

Czytaj też: Tlen na Ziemi. Jak starożytne cząsteczki mineralne miały zwiększyć jego ilość?

Powstanie WORMS zostało zainspirowane przez zwierzęta takie jak pająki, słonie, kozy i woły, a spektrum ich możliwości obejmuje mapowanie, wiercenie, ciągnięcie i realizowanie misji transportowych na biegunie południowym Księżyca, a więc miejscu o skomplikowanym terenie. Wprawdzie WORMS został po raz pierwszy wymyślony w odpowiedzi na wyzwanie NASA Breakthrough, Innovative and Game-changing (BIG) Idea Challenge w 2022 roku, ale teraz zrobiło się o nim głośno dlatego, że zespół zdobył nagrodę za najlepszy referat na konferencji IEEE Aerospace w 2023 roku.