Reklama
aplikuj.pl

Tlen na Ziemi. Jak starożytne cząsteczki mineralne miały zwiększyć jego ilość?

Tlen

Skąd wziął się tlen na Ziemi? Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Nature poddaje w wątpliwość główny czynnik, który uważa się ciągle za źródło tlenu na naszej planecie.

Czy cząsteczki mineralne wpłynęły na tlen na Ziemi?

Do tej pory uważano, że wiele miliardów lat temu na Ziemi to fotosynteza przeprowadzana przez rośliny morskie i algi była głównym źródłem tlenu. Nowe badanie poddaje to w wątpliwość, twierdząc, że tlen na Ziemi osiągnął takie stężenie również dzięki cząsteczkom mineralnym. W rzeczywistości prawdą jest, że cząsteczki mineralne, takie jak tlenek manganu i tlenek żelaza, mogą działać jako katalizatory utleniania cząsteczek wody, uwalniając tlen do atmosfery.

Wedle badania cząstki mineralne takie jak tlenek manganu i tlenek żelaza mogły przyczynić się do wzrostu ilości tlenu w atmosferze Ziemi miliardy lat temu, poprzez katalizowanie utleniania cząsteczek wody. To odkrycie podważa konwencjonalny pogląd, że fotosynteza przez rośliny morskie i algi była głównym źródłem tlenu, i że ma to implikacje dla ewolucji życia i poszukiwania życia pozaziemskiego.

Czytaj też: Atmosfera Wenus jest niszczycielska. NASA chce stawić jej czoło

Wnioski te bazują na eksperymentach naukowców z Uniwersytetu w Leeds i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, którzy wykorzystali symulacje komputerowe do modelowania interakcji między cząsteczkami mineralnymi i cząsteczkami wody w różnych warunkach.