WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Robotyczna dłoń Festo staje się użyteczniejsza po każdej przygodzie

Robotyczna dłoń Festo staje się użyteczniejsza po każdej przygodzie

Światkami rozwoju wszelakiej maści robotów jesteśmy już od wielu lat i choć coraz to nowsze twory robią na nas (paradoksalnie) coraz to mniejsze wrażenie, to nadal należy im się przysłowiowe pięć minut. Tym razem te dedykujemy BionicSoftHand, czyli robotycznej dłoni firmy Festo, która jest na swój sposób nowatorska. 

Czytaj też: FedEx zaprezentował swojego autonomicznego robota dostawczego

Opracowano ją bowiem z myślą o zmiennym środowisku i pracy, jaką ewentualny robot musiałby wykonywać w domu, czy pracy. Elastyczna robotyczna dłoń wykorzystuje bowiem sztuczną inteligencję, aby „nauczyć się” trzymanego aktualnie przedmiotu, umożliwiając jej znacznie precyzyjniejszą manipulację praktycznie wszystkim.

Do tego wymaga jednak kilku minut zabawy, ponieważ algorytm bazuje na przeprowadzanej automatycznie metodzie prób i błędów. Wszystko to dzięki szeregu kamer 3D i czujników, które po stronie programowej kreują wirtualne odwzorowanie obiektu. Na poniższym filmie możemy zaobserwować zabawę BionicSoftHand z dwunastościanem.

Niespotykany jest też materiał palców, które zostały wykonane z dzianiny tekstylnej (przy użyciu elastycznych i wytrzymałych włókien). Wewnątrz znajdują się mieszki, które przesuwają złącza, wypełniając je i opróżniając powietrzem, co umożliwia robotycznej dłoni imitowanie zachowań dłoni człowieka z podobną zręcznością.

Czytaj też: Zespół robotycznych ramion radzi sobie świetnie z przygotowywaniem amunicji do recyklingu

Źródło: Engadget