Reklama
aplikuj.pl

Robotyczna dłoń tak precyzyjna, że przesunie mikrochip pęsetą. Jej możliwości są niesamowite

Startuje jak helikopter, dron Dragonfish od Autel Robotics, Dragonfish, Autel Robotics Dragonfish

Południowokoreańscy naukowcy z Uniwersytetu Ajou stworzyli robotyczną dłoń, która jest w stanie przenosić delikatne obiekty, takie jak jajka. Jest ona również zdolna do zgniatania puszek i operowania pęsetą.

Ten imponujący szereg umiejętności nie byłoby może niczym niezwykłym w przypadku ludzi, jednak brak delikatności był niemałą bolączką w przypadku maszyn. Od laty miały one bowiem ogrom problemów z manipulowaniem małymi, podatnymi na uszkodzenia obiektami.

Czytaj też: Tak dziwacznego robota z płetwami jeszcze nie widzieliście. Oto Velox

Szczegóły w tej sprawie zostały niedawno opisane na łamach Nature Communications. Robot waży około kilograma i ma 21,6 centymetra długości. Wykonany ze stali i aluminium, posiada palce napędzane dzięki trzem miniaturowym silnikom umieszczonym wewnątrz dłoni. Ta jest również wyposażona w 20 stawów, wokół których zamontowano metalowe części działające niczym ścięgna.

Chcąc jeszcze bardziej zbliżyć się do możliwości, jakie mają ludzkie dłonie, autorzy tej robotycznej zamierzają zaimplementować jej sztuczną skórę, której właściwości będą zbliżone do ludzkiej. Mimo to, nawet na obecnym etapie rozwoju urządzenie może się pochwalić imponującymi umiejętnościami. Potrafi ono bowiem przenosić jajka, podnosić hantle czy też przenosić mikrochipy z wykorzystaniem pęsety.

Czytaj też: Jak roboty pomagają w produkcji wiszących ogrodów Semiramis?

Jakby tego było mało, maszyna cechuje się wysoką wytrzymałością. Nie miała problemów z naciskaniem jednego z przycisków przez pół godziny i to z niemal niezmienioną siłą nacisku. Lżejsza wersja takiego urządzenia mogłaby być używana w formie protezy, natomiast cięższa świetnie sprawdziłaby się na wyposażeniu robotów napędzanych sztuczną inteligencją.