Preferowanie tradycyjnych książek niż ebooków często wynika z nostalgii. Nowe badania pokazują jednak, że podczas czytania z dziećmi powinno wykorzystywać się właśnie papierowe wersje książek.

Wspólne czytanie to jedno z najważniejszych działań rozwojowych, jakie rodzice mogą podjąć z dziećmi. Pozwala ono na poszerzenie umiejętności czytania i pisania przez dzieci oraz wzmacnia więź.

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan zainteresowali się tym, czy ebooki tak samo działają, jak papierowe wersje książek. W celu sprawdzenia tego stworzyli oni środowisko przypominające salon i sprawdzili 37 ochotników w formie par rodzic-dziecko.

Czytaj też: MIT stworzyło system NILM lokalizujący awarie elektryczne przed ich wystąpieniem

Każda z nich byłą dokładnie obserwowana podczas czytania książki w różnych formatach: tradycyjna, ebook oraz ulepszony ebook z dźwiękiem. Wyniki były dosyć ciekawe. Okazało się, że werbalne interakcje pomiędzy dzieckiem a rodzicem zmniejszały się podczas korzystania z dowolnej formy ebooka. Taki sposób czytania zmniejszał aktywność rodzica oraz reakcje dziecka.

Naukowcy nie twierdzą jednak, że technologia ta jest zła. Potrzeba po prostu więcej badań w celu sprawdzenia, na co ona rzeczywiście pozytywnie wpływa. Tymczasem jeśli chcecie zwiększyć więź z dzieckiem to przestawcie się na tradycyjne książki. Pozwolą Wam one na lepsze rozwój dziecka oraz lepszą z nim interakcję.

Czytaj też: Ćwiczenia fizyczne znacznie wzmacniają mózg

Źródło: Newatlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!