Każdy, kto trenuje do maratonu wie, że indywidualne treningi przynoszą zyski z czasem. Nie powinno więc dziwić, że korzyści kumulują się i wpływają także na nasz mózg.

Nowe badania przeprowadzone zostały przez naukowców z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Pokazują one, że jednym z pierwszych efektów długoterminowych ćwiczeń jest zwiększenie zdolności poznawczych.

Czytaj też: Jak inteligentni byli neandertalczycy?

Uczestnicy badania przeszli skany mózgu fMRI i testy pamięci przed i po pojedynczych sesjach lekkiego i umiarkowanego wysiłku oraz po 12 tygodniowym programie treningowym. Naukowcy odkryli, że największa poprawa widoczna jest po pojedynczych sesjach aktywności fizycznych o umiarkowanej intensywności. To właśnie one w dłuższej perspektywie najlepiej wpływają na nasze zdolności poznawcze.

Naukowcy chcą teraz powtórzyć te wyniki na znacznie większej grupie osób. Także mają one trwać 6 miesięcy w celu zobaczenia, czy efekty będą jeszcze większe. Jeśli wyniki zostaną potwierdzone, to możliwe będzie opracowanie nowej terapii dla osób upośledzonych pod względem społecznym. Możliwe będzie włączenie do ich życia regularnej aktywności fizycznej, która poprawi funkcjonowanie ich mózgu.

Czytaj też: Mikrochipy krokiem w stronę transhumanizmu

Źródło: Medicalxpress

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej