Wiele gatunków dinozaurów jest znanych tylko dzięki niewielkiej ilości szczątków, a niektóre szacunki wskazują, że 75% zostało zbadanych na podstawie nie więcej niż 5 osobników. Auroraceratops rugosus wpisywał się w ten trend, gdy został opisany w 2005 roku na podstawie pojedynczej czaszki znalezionej na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.
W międzyczasie naukowcy przebadali skamieniałości ponad 80 przedstawicieli tego gatunku. Auroraceratops żyły około 115 milionów lat temu, jako wczesny członek grupy Ceratopsia. Jest to ta sama grupa, do której należy Triceratops. W przeciwieństwie do Triceratopsa, Auroraceratops był mały, miał długość około 1,25 m i wysokość 44 cm, ważąc średnio 15,5 kg.
Czytaj też: Kiedy ginęły dinozaury, porosty przeżywały okres największego rozwoju
Auroraceratops to jedyny rogaty dinozaur w grupie Neoceratopsia (linia prowadząca do dużych ceratopsów, w tym Triceratopsa) pochodzący z okresu wczesnej kredy, u którego udało się skompletować szkielet. Naukowcy twierdzą, że takie osiągnięcie jest ważne, ponieważ rogate dinozaury zmieniły się z dwunożnych, podobnie jak ich przodkowie, w duże czworonożne zwierzęta podobne do nosorożców.
Zanim doszło do zbadania opisywanych szkieletów, naukowcy musieli polegać na Psittacosaurusie, bardziej odległym spokrewnionym ceratopsie, aby dojść do tego, jak wyglądał ostatni dwunożny ceratops.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Pazury tego dinozaura były jeszcze potężniejsze niż u velociraptora