Reklama
aplikuj.pl

Rolls-Royce postawił ważny krok w kierunku elektrycznych samolotów

rolls-royce-postawil-wazny-krok-w-kierunku-elektrycznych-samolotow

W zeszłym roku firma Rolls-Royce ujawniła swoje dążenie do stworzenia najszybszego elektrycznego samolotu o nazwie ACCEL. Teraz projekt ten zaliczył ważny kamień milowy.

Rolls-Royce zakończyło bowiem naziemne testy technologii, która zawita na pokład jednomiejscowego samolotu elektrycznego ACCEL. Ten będzie napędzany trzema osiowymi silnikami elektrycznymi 750R w swoim układzie napędowym o mocy 500 koni. Ich zasilaniem zajmie się z kolei pakiet akumulatorów składający się z ponad 6000 pojedynczych ogniw, oferujący zasięg 320 km na jednym ładowaniu.

Firma twierdzi, że maksymalna prędkość samolotu powinna przekraczać 480 km/h, ale w tym momencie ACCEL, to tylko rdzeń samolotu zwany ionBird, który został właśnie przetestowany w myśl napędu.

Czytaj też: To najpewniej będzie największy samolot na wodór w historii

Ostatnie testy naziemne obejmowały uruchomienie śmigła do jego pełnej prędkości około 2400 obr/min, zoptymalizowanie wydajności systemu i zebranie danych do dalszej analizy. ACCEL powinien odbyć swój pierwszy lot jeszcze w tym roku, a w następnym pokazać wszystko, na co go stać.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News