Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy tłumaczą jak rolnicze sprzęty niszczą pola uprawne w zatrważającej liczbie

autonomiczny kombajn, kombajny w Rosji, zaawansowane kombajny, kombajny na rosyjskich polach

Rosnąca przez ostatnie dekady waga sprzętów rolniczych ułatwiła proces uprawny. Problem? Przetoczenie przez pola kilku, a kilkudziesięciu ton to różnica i naukowcy właśnie wyjaśnili, dlaczego ta zagraża do 20% ziem uprawnych na świecie.

Jak rolnicze sprzęty niszczą pola uprawne?

Mimo znacznych zalet cięższych pojazdów na roli, istnieją powody do obaw, że producenci sprzętu rolniczego zaczęli posuwać się za daleko. W artykule w czasopiśmie PNAS naukowcy wykazują, że sprzęt rolniczy stał się tak duży, że jego ciężar może uszkodzić glebę znajdującą się ponad 50 cm pod powierzchnią.

Gleby to ekosystemy zawierające delikatne struktury – pory i ścieżki, które umożliwiają cyrkulację powietrza i dostęp wody do korzeni roślin i innych organizmów

– twierdzą Jess Davies i gleboznawca John Quinton, badacze zajmujący się zrównoważonym rozwojem.

Ciężar pojazdów rolniczych poruszających się po polach powoduje zagęszczenie górnych warstw gleby. Łagodzono wprawdzie ten problem z wykorzystaniem coraz większych opon i elastyczniejszych materiałów, które zwiększają powierzchnię styku z podłożem, ale z czasem i to przestało najwyraźniej wystarczać.

Czytaj też: Obrzydliwy, ale bardziej ekologiczny. Ten beton Was zadziwi

Nacisk wywierany przez traktory, kombajny i inne urządzenia „przeniknął głębiej w podglebie, co potencjalnie może mieć wpływ na nieuprawiane strefy korzeniowe roślin”. Naukowcy twierdzą, że konsekwencje mogą się łączyć i prowadzić do „trwałego spadku plonów”.

Część gruntów ornych, która jest obecnie w wysokim stopniu zagrożona zagęszczeniem podglebia, stanowi około 20% globalnej powierzchni gruntów uprawnych i jest skoncentrowana w zmechanizowanych regionach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Australii

– czytamy w publikacji.

Rozwiązanie? Banalne. Naukowcy twierdzą, że wystarczy jeśli „przyszłe pojazdy rolnicze będą projektowane z uwzględnieniem wewnętrznych ograniczeń mechanicznych gleby w celu uniknięcia jej chronicznego zagęszczania”.