Misja Łuna 25 ma rozpocząć się w październiku tego roku, kończąc 45-letni okres od ostatniego lądowania rosyjskiego statku na Księżycu. Co więcej, w planach jest dotarcie aż na biegun południowy, gdzie najprawdopodobniej znajdują się spore pokłady lodu.
Oczywiście Rosja nie jest jedynym krajem, który ma w planach podbój Srebrnego Globu. Stany Zjednoczone dążą do dostarczenia człowieka na Księżyc w ramach programu Artemis. Z kolei pod koniec ubiegłego roku Chiny przetransportowały na Ziemię próbki księżycowe.
Czytaj też: Ile czasu zajęłoby obejście Księżyca?
Mniej udane okazały się perypetie Indii oraz Izraela, których lądowniki, zwane Chandrayaan-2 i Beresheet rozbiły się o powierzchnię naszego naturalnego satelity w 2019 roku. Nie oznacza to jednak, że obie nacje porzucą księżycowe ambicje.
Nazewnictwo rosyjskiej misji, Łuna 25, nawiązuje do działań z okresu Związku Radzieckiego, kiedy sowieci pojedynkowali się z Amerykanami w kosmicznych wyścigach. Łuna to ostatnia radziecka sonda kosmiczna wystrzelona w ramach ówczesnego programu, który zakończył się w 1976 roku. Numer 25 jest więc naturalną kontynuacją dokonań ZSRR w zakresie podboju kosmosu.
Start rosyjskiej misji Łuna 25, która wyląduje na Księżycu, ma nastąpić w październiku 2021
Lądownik, który wystartuje w październiku, ma zbadać lód ukryty pod powierzchnią Księżyca, który w przyszłości mógłby zostać wykorzystany w formie surowca. Poza tym, misja miałaby ocenić zagrożenia stwarzane przez ostre fragmenty księżycowego pyłu. Kiedy statek wyląduje, wykorzysta kamery dostarczone przez Europejską Agencję Kosmiczną, które posłużą jej w kolejnych latach.
Czytaj też: Nie uwierzycie, w jaki sposób Księżyc pomógł udrożnić Kanał Sueski
W 2023 lub 2024 roku Rosja planuje zrealizować kolejną misję. Łuna 26 będzie jednak orbiterem poszukującym magnetycznych i grawitacyjnych anomalii na Księżycu. Zajmie się on również wykonywaniem zdjęć Srebrnego Globu, w szczególności w potencjalnych miejscach lądowań. W 2025 roku do akcji wkroczy Łuna 27, związana z południowym biegunem oraz wydobyciem tamtejszych substancji. W planach są dwie kolejne misje z serii Łuna, choć w tym przypadku nie podano jeszcze konkretnych dat.