WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rosyjska marynarka po raz kolejny wysuwa się na prowadzenie

Jeśli wierzyć spekulacjom, Rosyjska Marynarka Wojenna będzie tą pierwszą na świecie, która wyposaży swoje okręty podwodne w hipersoniczne pociski manewrujące. Te zapewnią jej nie tylko przewagę technologiczną, ale też bezpośrednią przewagę w wojnach morskich. 

Czytaj też: Bezzałogowy okręt dalekiego zasięgu w zainteresowaniach USMC

Plan Rosji przewiduje, że pierwszy start testowy z łodzi podwodnej odbędzie się w przyszłym roku. Będzie to polegać na wystrzeleniu rakiety typu Zircon z najnowszej klasy okrętów podwodnych K-561 Kazań, napędzanej energią jądrową, która jest już uzbrojona w pociski poddźwiękowe i naddźwiękowe.

Pociski manewrujące Zircon mogą podobno latać z prędkością Mach 8, choć niektóre szacunki wskazują na jeszcze wyższe wartości. To dosyć ważne, patrząc na możliwości pocisków Tomahawk z USA, które mogą pochwalić się zaledwie możliwością rozwinięcia prędkości Mach 0,75. Zircon nie jest przy tym jedną przełomową bronią opracowaną przez Rosję. Ta rozwija także napędzany pociskami jądrowymi pocisk wycieczkowy Burevestnik o praktycznie nieograniczonym zasięgu oraz mega torpedę Poseidon.

Czytaj też: Rosja ujawniła nagranie z testów przerażającej torpedy Poseidon

Źródło: Forbes