Reklama
aplikuj.pl

Rosyjska stacja kosmiczna ROSS nabiera kształtów. Jest projekt, jest model, ale co dalej?

spacer kosmiczny

Po 2024 roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie będzie już Rosjan. Przynajmniej tego życzyłaby sobie rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, która informuje o rozpoczęciu prac nad własną jednostką orbitalną. Rosyjska stacja kosmiczna ROSS ma zacząć działać w latach 2025 – 2030. Termin wydaje się jednak mało realny.

Wojna w Ukrainie i nałożone w związku z nią sankcje na Federację Rosyjską (przez nią samą uważane za nieuzasadnione) wpłynęły na decyzję o zakończeniu trwającej ponad dwie dekady współpracy w ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wygląda na to, że Rosjanie chcą ograniczyć swoją zależność od zachodnich technologii.

Rosyjska Orbitalna Stacja Serwisowa (ROSS) to najnowszy pomysł na samodzielną obecność na orbicie okołoziemskiej. Docelowo ma składać się z sześciu modułów mogących pomieścić łącznie czterech członków załogi. Projekt podzielono na dwa etapy, a państwowa telewizja sugeruje, że pierwszy miałby być zrealizowany w latach 2025 – 2030.

ROSS doczekał się już oficjalnego projektu, a nawet miniaturowej makiety, którą zaprezentowano na wystawie wojskowo-przemysłowej „Army-2022” pod Moskwą

Z kolei NASA jest zainteresowana utrzymaniem działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do 2030 r. Przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej twierdzą, że nie otrzymali jeszcze od Rosjan oficjalnego potwierdzenia planowanego wycofania z ISS. Liczą zatem na utrzymanie współpracy deklarowanej wcześniej do 2028 roku.

Czytaj też: Komórki macierzyste będą hodowane w kosmosie? Okaże się po badaniu na ISS

Trudno brać na poważnie zapewnienia Roskosmosu dotyczące możliwości samodzielnej budowy orbitalnej stacji. Przypuszczalnie Rosjanie zdecydują się na powrót do współpracy z Chinami. Biorąc pod uwagę obecną sytuację w Ukrainie nie będzie to jednak takie proste. Czy Amerykanie zdecydują się na utrzymanie ISS bez udziału Rosji?

Warto wspomnieć, że dla Rosjan własna stacja kosmiczna to wręcz kwestia narodowej dumy. Ostatni obiekt tego typu (stacja kosmiczna MIR) została zlikwidowana w 2001 roku.