WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rosyjski myśliwiec Su-47 Berkut pojawił się na pokazie

Fajnie rzucić okiem na jednego z dwóch znanych na świecie myśliwców, które powstały ze skrzydłami skierowanymi do przodu. Tym właśnie jest rosyjski eksperymentalny myśliwiec Su-47 Berkut, który ostatnio pokazał się publicznie w ramach pokazu MAKS-2019 na międzynarodowym lotnisku niedaleko Moskwy.

Czytaj też: Ekolodzy kręcą nosem na rosyjski „pływający Czarnobyl”

Najbardziej charakterystyczną cechą Su-47 „Berkut”, a więc „Złoty Orzeł” jest jego aerodynamika, a dokładniej mówiąc skrzydła o ujemnym skosie, relatywnie małe usterzenie poziome ogona oraz dodatkowe usterzenie poziome z przodu.

Podobno ten dokładnie SU-47 wzbił się w powietrze po całych 12 latach od siedzenia w magazynie, pokazując wyższą manewrowość, jaką cechuje się przy niższych prędkościach za sprawą niecodziennych układów skrzydeł. Te nie były jednak tak idealne, bo samolot z nimi jest uważany za „niestabilny aerodynamicznie”. Niestety nagrania z jego lotu nie są dostępne, ale wiemy, że przynajmniej wzbił się w powietrze.

Jednak tak naprawdę historia Su-47 zakończyła się tak naprawdę przez upadek Związku Radzieckiego, który pozostawił Rosję w złym stanie finansowym. Jednak problemów było zapewne więcej, bo już nowy Su-57 zachowuje tradycyjny układ skrzydeł.

Czytaj też: Tajemniczy samolot kosmiczny USA X-37B pobija rekord

Źródło: Popular Mechanics