WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Tajemniczy samolot kosmiczny USA X-37B pobija rekord

Po raz kolejny tajemniczy samolot kosmiczny USA X-37B wkrada się nieśmiało w światło medialnych reflektorów za sprawą nowego rekordu, którego pobija z każdym kolejnym dniem. 

Czytaj też: Dostarczenie rosyjskiego robota na ISS zakończone niepowodzeniem

Ważący prawie 5000 kilogramów bezzałogowy samolot kosmiczny X-37B, czerpie sobie energię z ogniw słonecznych i lata sobie na orbicie w ramach misji OTV-5 już 717 dni i nic nie wskazuje na to, że nagle tę podróż zakończy. Jest taki tajemniczy z kilku powodów, wśród których zdecydowanie najważniejsze są te, co ma na swoim pokładzie i jakie przyrządy testuje.

Zdjęcie X-37B na orbicie

Misje X-37B przeprowadzane są bowiem pod auspicjami Biura Sił Powietrznych, a kontrolę misji dla lotów OTV prowadzi trzecia eskadra eksperymentów kosmicznych w bazie sił powietrznych Schriever w Kolorado. Ta eskadra nadzoruje operacje X-37B i jest oznaczona jako najważniejsza organizacja Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych do demonstracji i testowania nowych technologi, eksperymentowania z nimi, gromadzenia informacji o obiektach wysoko nad ziemią i wykonywania innych obowiązków gromadzenia danych wywiadowczych.

Do tej pory misje OTV doczekały się kilku edycji, a ta najnowsza, piąta wystartowała 9 lipca 2017 roku na rakiecie Falcon 9 SpaceX. Obecnie ma testować m.in. Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader (ASETS-II), który mierzy wydajność elektroniki i rur cieplnych w kosmosie.

Czytaj też: Burze na Jowiszu wyrzucają amoniak z głębi atmosfery

Źródło: Popular Mechanics