Reklama
aplikuj.pl

Te wzmacniane rowerowe obręcze wytrzymają nawet najbardziej wymagające górskie trasy

Francuska firma Nawa Technologies postanowiła zaangażować w swój projekt naukowców, dzięki którym udało się zaprojektować rowerowe obręcze z włókna węglowego dodatkowo wzmocnionego nanorurkami.

Pomysł opiera się na tzw. VACNT, które Francuzi mogą wytwarzać w hurtowych ilościach i po niskich kosztach. Dzięki temu rozwiązaniu można byłoby między innymi zwiększyć gęstość baterii litowych. W tym przypadku, co zapewne ucieszy wszystkich rowerzystów, chodzi natomiast o wzmocnienie materiałów stosowanych do konstruowania rowerów.

Czytaj też: Oto Fiido X. Tani i lekki składany rower elektryczny

W większości przypadów arkusze włókna węglowego są układane jeden na drugim. Włókna te ustawia się w różnych kierunkach, a następnie skleja żywicą epoksydową. To właśnie ona może być słabym punktem, podatnym na uszkodzenia podczas występowania naprężeń i odkształceń. Dodając do procesu produkcyjnego VACNT, czyli pionowe nanorurki, można zwiększyć wytrzymałość i odporność na wstrząsy.

Obręcze rowerowe stworzone z opisywanego materiału są odporniejsze na uszkodzenia

W efekcie, jeśli wierzyć przedstawicielom Nawa Technologies, stosowane materiały są o 50% mniej narażone na uszkodzenia w czasie jazdy. Nic więc dziwnego, że nowa metoda wzbudziła zainteresowanie osób związanych z wyścigami górskimi. Z tego względu Nawa Technologies nawiązała współpracę z Santa Cruz Syndicate, jednym z profesjonalnych zespołów startujących w MTB.