Naukowcy z Freie Universität Berlin opracowali metodę opartą na sztucznej inteligencji, która jest w stanie wyjaśnić równanie Schrödingera w chemii kwantowej.
Celem chemii kwantowej jest przewidywanie chemicznych i fizycznych właściwości cząsteczek wyłącznie na podstawie położenia ich atomów. Dzięki temu można uniknąć przeprowadzania kosztownych i czasochłonnych doświadczeń laboratoryjnych.
Czytaj też: Inteligentny domowy ogródek Respira, czyli kiedy nawet kaktus Wam usycha
Czytaj też: Sztuczna inteligencja jest na tyle rozwinięta, by nie ufać własnym działaniom
Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie
Jak nietrudno się domyślić, takowych można by uniknąć, gdyby udało się rozwiązać równanie Schrödingera, ale nie należy to do najłatwiejszych zadań. Wystarczy wspomnieć, że jak do tej pory nie udało się obliczyć dokładnego rozwiązania tego problemu dla dowolnych układów kwantowych.
Równanie Schrödingera, jeśli uda się je rozwiązać, pozwoli uniknąć kosztownych i czasochłonnych badań
Sieć neuronowa wykorzystująca metody uczenia maszynowego może jednak je znaleźć. Jest ona bowiem zdolna do uczenia się złożonych wzorców rozmieszczenia elektronów wokół jąder. PauliNet, bo tak nazywa się sieć, nie jest jeszcze gotowa do przemysłowego wykorzystania, ale wygląda na to, że zapewni nowatorskie podejście, które może zaowocować sukcesami.