Gazowy olbrzym zwany GJ 504b jest jedną z najbardziej nietypowych planet pozasłonecznych, jakie do tej pory odkryto. Wiąże się to z faktem, że obiekt ten posiada niesamowity, różowy kolor.
Przy rozmiarach podobnych do Jowisza GJ 504b ma kilkukrotnie większą masę. Jednocześnie jest to planeta o najmniejszej masie, którą bezpośrednio zaobserwowano podczas orbitowania wokół gwiazdy przypominające Słońce. Jej różowa barwa wynika z kolei z tego, że owa egzoplaneta powstała stosunkowo niedawno.
Może upłynąć setki milionów lat, zanim planety ostygną po tym, jak zostaną uformowane. GJ 504b jest jednak bardzo młoda jak na tego typu obiekt — liczy około 160 milionów lat, przez co jej nagrzana powierzchnia emituje różowy, rzadko spotykany w tego typu przypadkach kolor. Panujące tam temperatury oscylują wokół 250 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Jak powszechna jest woda w kosmosie? Bliska Ziemi planeta pokazuje, że bardzo
Z kolei giwazda, wokół której krąży GJ 504b znajduje się 57 lat świetlnych od Ziemi. Jako gazowy gigant, owa egzoplaneta najprawdopodobniej nie zawiera życia, ale jej niewielka odległość od Układu Słonecznego powoduje, że może być łatwym celem do obserwacji. Mało prawdopodobnym jest jednak, by ludzkość w najbliższym czasie wysłała tam swoje instrumenty.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News