WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Nastolatka rozwiązała problem martwego pola na słupku A

Samochodowe słupki, które rozciągają się na bocznych krawędziach przedniej szyby (tak zwane słupki A) z pomysłem pewnej nastolatki „przestają istnieć”, zapewniając kierowcy świetną widoczność.

Zasłaniane przez słupki A elementy drogi są momentami kluczowe i choć producenci starają się temu przeciwdziałać (cieńsze słupki, dodatkowa szybka), to niejaka 14-letnia Aliana Gassler z Pensylwanii pokonała ich pomysłowość swoim najnowszym projektem.

W ramach swojego projektu postawiła na dwa najważniejsze elementy – kamery na nadwoziu oraz projektora wewnątrz samochodu, który w czasie rzeczywistym nakłada na wewnętrzną stronę słupka (pokrytą specjalnym materiałem) po stronie pasażera widok z kamery, eliminując w 100% martwe pole. Sam projektor znajduje się tuż nad kierowcą, przez co nie może zostać zasłonięty przez pasażera, który nawet nie dostrzega projekcji.

Za taki prototyp Alina zgarnęła główną nagrodę w konkursie Broadcom MASTERS w wysokości 25000$. Teraz możemy tylko czekać, który z producentów zapłaci za ten patent jeszcze więcej, bo chyba nie rozejdzie się bez echa, czyż nie?

ŹRÓDŁO: Motor1