Reklama
aplikuj.pl

Po 500 latach rozwiązano zagadkę zapoczątkowaną przez Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci narysował sieć delikatnych beleczek mięśniowych po tym, jak przeanalizował anatomię serca. Słynny artysta prawdopodobnie zwrócił uwagę na strukturę przypominającą korzeń drzewa i przypuszczał, że w owych beleczkach znajduje się krew krążąca wokół serca.

Wyniki nowych badań ukazały się na łamach Nature. Z opublikowanego tam artykułu można wywnioskować m.in. że wspomniane struktury są najprawdopodobniej pozostałościami po rozwoju embrionalnym. Nadal nie jest jednak jasne, jaki mają wpływ na kondycję dorosłych osób. Naukowcy postanowili wziąć pod uwagę sylwetki 18 096 uczestników tzw. UK Biobank.

Następnie wykorzystali symulacje i zebrane dane, co doprowadziło ich do wniosku, że morfologia beleczek jest ważnym wyznacznikiem wydajności serca. Tym samym na podstawie ich analizy można dostrzec zwiększone ryzyko chorób układu krążenia.

Czytaj też: Aplikacja wykrywająca niewydolność serca po głosie

Badacze zidentyfikowali również 16 loci zawierających geny związane z fenotypami hemodynamicznymi i regulacją rozgałęzienia cytoszkieletu. Analizując genomy oraz beleczki dziesiątek tysięcy badanych, byli w stanie wskazać miejsca w genomie, które świadczą o tym, w jaki sposób beleczki mogą się formować i funkcjonować.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News