Reklama
aplikuj.pl

Patrolowy a uzbrojony po zęby. Oto druga wersja BOSS z Rosji, łącząca zalety okrętu podwodnego i nawodnego

druga wersja BOSS z Rosji, łącząca zalety okrętu podwodnego i nawodnego

Po zeszłorocznym ujawnieniu patrolowego okrętu przez rosyjskie buro projektowe Rubin, nie musieliśmy czekać zbyt długo na jego rozwinięcie. Dziś dowiedzieliśmy się, jak wygląda druga wersja BOSS, będąca patrolowym okrętem prosto z Rosji.

Druga wersja BOSS z Rosji. Ten okręt patrolowy może zagrozić nawet bojowym okrętom przeciwnika

Biuro projektowe Rubin zaprezentowało właśnie nową wersję swojego podwodnego okrętu patrolowego. BOSS, to nie tyle żaden „boss na wodach”, a skrót od Border and Offshore Submersible Sentry, co jasno wskazuje na zastosowanie tego okrętu, łączącego w sobie zarówno zalety konstrukcji nawodnej, jak i podwodnej. Wedle obecnych planów ma mierzyć 72 metrów długości, a jego wyporność ma sięgać 1300 ton. Sam napęd ma pozwalać na rozwijanie prawie 39 km/h.

Co ważne, nie jest to tylko wymyślony na szybko koncept, mający tylko wyglądać. Projekt wzbogacono o kluczowe i ważne elementy konstrukcyjne i tak też BOSS otrzymał nowe linie z falistym dziobem i kadłubem typu „tumblehome”. Te zmniejszają przechyły i czynią okręt bardziej stabilną platformą dla broni, a także zmniejszają jego sygnaturę radarową, pozwalając jednocześnie sonarowi zająć lepsze miejsce dla okazalszych efektów.

Pod kątem uzbrojenia Rubin zapewniło projektowi BOSS drugiej generacji armatę automatyczną, dwie wyrzutnie pocisków kierowanych i cztery wyrzutnie torped 324 mm. Poza tym może pełnić funkcję statku matki, dzięki dwóm ciśnieniowym hangarom wielofunkcyjnym dla łodzi, sprzętu pokładowego, czy bezzałogowych statków powietrznych.

Czytaj też: Nuklearny arsenał Korei Północnej rośnie w siłę

Wedle ogłoszenia kręt może być wykorzystywany do ćwiczeń przeciw okrętom podwodnym oraz szkolenia załóg klasycznych okrętów podwodnych. Projekt BOSS jest opracowany jako adaptowalny, dzięki czemu jego modyfikacje i zmienna charakterystyka pozwalają na zaoferowanie okrętu, który w maksymalnym stopniu odpowiada potrzebom, wymaganiom klientów.