WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Ruszyła budowa największego w Europie living labu

Temperatura dopasowywana do naszego samopoczucia, rośliny klimatyzujące pokoje, oświetlenie dopasowujące się do lokatorów czy przedszkole z czujnikami poziomów bakterii – brzmi to wszystko jak daleka przyszłość. Ale to właśnie tak będzie wyglądał już za dwa lata Kampus Nowych Technologii.

Projekt budowy nowoczesnego budynku w takiej formie otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Liderem tego przedsięwzięcia jest Politechnika Warszawska a operatorem jest Pro Development. W projekt zaangażowane są także takie firmy jak Samsung, PGF, Somfy, Nowy Styl Group czy ML System. Oczywiście w pracach projektowych uczestniczą także naukowcy z PW. Kompleks będzie obejmował jedenaście budynków oraz sporo przestrzeni publicznych. Łukasz Madej z firmy pro Development, tłumaczy:

Kampus Nowych Technologii to milowy krok w realizacji polityki przekształcenia Politechniki Warszawskiej w uniwersytet badawczy zgodnie z programem „uczelnia 2.0”. Planujemy skupić się na pięciu obszarach badawczych związanych z codziennym życiem i przebywaniem w przestrzeni miasta: inteligentnych przestrzeniach miejskich, inteligentnych budynkach, inteligentnych mieszkaniach, tzw. przemyśle 4.0 – czyli zakładach przyszłości, w których procesy od projektowania produktu do jego wypuszczenia na rynek są radykalnie skrócone – i zmianach społecznych będących konsekwencją rozwoju inteligentnych technologii. Po raz pierwszy w jednej otwartej przestrzeni miejskiej zostaną zintegrowani i skłonieni do współdziałania mieszkańcy, naukowcy, studenci, przedsiębiorstwa i samorządy.

Koncepcja living labu narodziła się na MIT. Od tego czasu na świecie powstały setki budynków stworzone zgodnie z tym nurtem. Cieczy więc, że Polska uczelnia będzie miała największy w Europie tego typu kompleks.

Źródło: Materiały prasowe