WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ruszyła misja odszukania samolotu L-10 Electra z 1937 roku

Ruszyła misja odszukania samolotu L-10 Electra z 1937 roku

W 1937 roku na pokładzie samolotu Lockheed L-10 Electra słynna amerykańska pilot Amelia Earhart wyruszyła w podróż dookoła świata, ale nigdy jej nie ukończyła i nigdy nie rozpoczęła kolejnej. Powód tego jest prosty – zaginęła wraz z nawigatorem (Fredem Noonanem) gdzieś na środku Oceanu Spokojnego. Teraz znalezieniem wraku zajmie się zaawansowana technologicznie łódź bezzałogowa.

Czytaj też: Lotnictwo USA eksperymentuje z przerabianiem każdego samolotu na autonomiczny

Chociaż zniknięcie obu osób jest dosyć tajemnicze, to na podstawie transmisji po incydencie ustalono, że nasi główni bohaterowie nie zginęli w katastrofie, a wylądowali awaryjnie w pobliżu wyspy Nikumaroro w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, gdzie żyli przez pewien czas. Sam samolot miał utknąć na rafie blisko brzegu, ale przez dziesięciolecia prądy mogły znieść go na głębokie wody.  Tam właśnie swoje poszukiwania rozpocznie Robert Ballard w ramach wyprawy National Geographic.

Członkowie zespołu poszukiwawczego będą korzystać z autonomicznego statku powierzchniowego BEN (Bathymetric Explorer and Navigator) z uniwersytetu New Hampshire. Wyprodukowano go dla uniwersytetu przez morską firmę autonomiczną ASV Global i wyposażono w technologię pokroju systemu nawigacyjnego POS/MV Applanix i multibeamową echosondę Kongsberg EM2040P, która umożliwia tworzenie trójwymiarowych map topograficznych i akustycznych rozproszenia wstecznego dna morskiego.

Po zakończeniu misja będzie ukazana w ramach filmu dokumentalnego, który zostanie wyemitowany w październiku na kanale National Geographic Channel.

Czytaj też: Marynarka USA ma dobry powód do komunikowania się sposobem z II WŚ

Źródło: New Atlas