Reklama
aplikuj.pl

Rybacy wyłowili 2-metrowe poroże jelenia sprzed 10 000 tysięcy lat

Poławiacze pływający po północnoirlandzkich wodach znaleźli ogromną czaszkę wraz z porożem. Należy ona do wymarłego gatunku jelenia olbrzymiego.

Zwierzę nazywa się również łosiem irlandzkim ze względu na jego powszechność na dzisiejszych terenach tego kraju. Szacuje się, iż ostatnie osobniki wyginęły ok. 7700 lat temu, jednak wcześniej dość powszechnie występowały na terenie północnej Europy, Azji oraz Afryki. Znalezisko ma 1,8 m szerokości i datuje się je na ponad 10 500 lat. Mężczyźni znaleźli czaszkę w sieciach rybackich na głębokości ok. 6 metrów, kilkaset metrów od brzegu słodkowodnego jeziora. Jeleń olbrzymi był jednym z największych jeleniowatych na Ziemi.

Jezioro Loguh Neagh w ostatnich latach obfitowało w tego typu odkrycia. W 1987r. rybak Felix Conlon wyłowił stamtąd poroże z zachowaną czaszką, natomiast w 2014r. wędkarz Martin Kelly odnalazł fragment szczęki łosia irlandzkiego. Jej wiek datowano na ponad 14 000 lat, a więc mogła być jeszcze starsza niż tegoroczne znalezisko. Choć pojawiła się też teoria, że oba fragmenty należą do tego samego osobnika.

Jelenie olbrzymie zamieszkiwały trawiaste równiny Irlandii. Na nieszczęście dla nich tereny zaczęły z czasem porastać lasami, które utrudniały funkcjonowanie zwierzętom wyposażonym w ogromne poroża. Ich populacja zaczęła się kurczyć aż z czasem kompletnie wyginęły. Waga poroża u współcześnie żyjących jeleni wynosi średnio ok. 5-10 kilogramów, podczas gdy u łosia irlandzkiego ta wartość osiągała nawet 40 kilogramów. Były one również znacznie wyższe, choć w tym względzie różnica nie była aż tak imponująca.

[Źródło: livescience.com; grafika: Pat Grimes]