WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ryzyko transmisji koronawirusa między domownikami może być wyższe niż sądzono

Ryzyko transmisji koronawirusa między domownikami może być wyższe niż sądzono

Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach Morbidity and Mortality Weekly Report, objęło 191 osób mieszkających z osobami, u której niedawno zdiagnozowano COVID-19.

Spośród przedstawicieli tej grupy aż 102 osoby zakaziły się w ciągu siedmiu dni rozpoczęcia badania. Na tej podstawie jego autorzy uznali, że wskaźnik wtórnych zakażeń kształtuje się na poziomie 53%. Około 3/4 z tych infekcji wystąpiło w ciągu pięciu dni od zachorowania pierwszego członka danego gospodarstwa domowego.

Czytaj też: Dane dot. odporności na koronawirusa – co mówią nam w kwestii szczepionki?
Czytaj też: Jak koronawirus wpływa na mózg?
Czytaj też: W Europie rozprzestrzenia się nowy szczep koronawirusa. Skąd przybył?

Inne badania dotyczące przenoszenia SARS-CoV-2 w gospodarstwach domowych – prowadzone głównie w Europie i Azji – wykazały wskaźnik zakażeń wtórnych na poziomie 30% a nawet niższym. Nowe analizy wydają się jednak bardziej miarodajne. Badanie wykazało również, że transmisja zachodziła w podobnym stopniu bez względu na to, czy „pacjentem zero” w danym domu było dziecko czy też dorosły.

Ryzyko transmisji koronawirusa między domownikami jest wysokie i pokazuje konieczność stosowania kwarantanny

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Poza tym, mniej niż połowa członków gospodarstwa domowego wykazywała objawy w czasie badania na obecność SARS-CoV-2. 18% pozostawało bezobjawowych w ciągu siedmiu dni trwania eksperymentu. Pokazuje to, że istnieje konieczność poddawania kwarantannie osób, które miały bliski kontakt z kimś, kto uzyskał pozytywny wynik testu.

Czytaj też: Niemcy szykują się do szczepień przeciwko koronawirusowi
Czytaj też: Powstał błyskawiczny test na koronawirusa. Daje rezultat w mniej niż minutę
Czytaj też: Nowy lek na koronawirusa może zmienić przebieg pandemii