Reklama
aplikuj.pl

Jakie jest ryzyko zakażenia koronawirusem na świeżym powietrzu?

Co wiemy o pandemii koronawirusa

Bez względu na to, z którym szczepem SARS-CoV-2 mamy do czynienia, ryzyko zakażenia nim spada, jeśli zamiast wewnątrz pomieszczenia znajdziemy się na świeżym powietrzu.

Jednocześnie gromadzenie się w takich warunkach może spowodować, że część cząsteczek wyrzuconych z dróg oddechowych nosiciela dotrze do innej osoby. Dlatego nie można zapominać o konieczności utrzymania odpowiedniej odległości lub stosowania maseczek, jeśli znajdujemy się w tłumie.

Ryzyko zakażenia koronawirusem na świeżym powietrzu wydaje się bardzo niskie

Badania wykazały, że ryzyko zakażenia koronawirusem na świeżm powietrzu jest bardzo niskie. Analizy przeprowadzona w Chinach sugerują, iż z 7324 udokumentowanych infekcji tylko jedna była związana z przebywaniem na zewnątrz. Naukowcy związanie z niemieckiego Instytutem Roberta Kocha prezentują podobne stanowisko.

I choć nie ma dowodów na to, by wyższe temperatury warunkowały szybszą dezaktywację cząsteczek SARS-CoV-2, to badanie przeprowadzone przez naukowców z Austrii wykazało, że promieniowanie UV niszczy koronawirusa. Jak nietrudno się domyślić, takiego światła najwięcej jest wiosną i latem.